Przetargi: Własne oświadczenie nie zastąpi urzędowego potwierdzenia

Choć organizujący przetarg powinien korzystać z systemu e-Certis, może, gdy uzna to za stosowne, domagać się niewymienionych w nim dokumentów.

Publikacja: 14.07.2017 07:30

Przetargi: Własne oświadczenie nie zastąpi urzędowego potwierdzenia

Foto: 123RF

Sprawdzenie, jakie zaświadczenia są wymagane w procedurach zamówień publicznych w UE, umożliwia system informatyczny e-Certis. Mogą z niego korzystać zarówno firmy planujące udział w przetargu w innym kraju, jak i nabywcy publiczni oceniający oferty firm zagranicznych. Jest to jednak tylko pomocnicza baza danych, a informacje w niej zawarte nie mają charakteru wiążącego – stwierdziła Krajowa Izba Odwoławcza.

Sprawa dotyczyła skargi brytyjskiej spółki biorącej udział w przetargu organizowanym przez polski szpital. Zamawiający wezwał do przedstawienia dokumentu potwierdzającego niekaralność członków zarządu. W odpowiedzi spółka przysłała oświadczenie złożone przed notariuszem (co było wystarczające według e-Certis). Szpital domagał się jednak przedłożenia zaświadczenia wydanego przez odpowiedni urząd brytyjski. Wobec jego braku odrzucił ofertę (jedyną dotyczącą tego pakietu). Zatrzymał też wadium w wysokości 96 tys. zł.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Prawo w firmie
Rządowa deregulacja w Sejmie. Szybkie tempo prac i krytyka opozycji
Prawo w firmie
Najlepsze studia MBA w Polsce. Wyniki rankingu Perspektywy 2025
Prawo w firmie
Dialog między zamawiającymi a wykonawcami to priorytet. Debata "Rzeczpospolitej"
Prawo w firmie
Układy zbiorowe. Jest dobry sposób na ich upowszechnienie
Prawo w firmie
Przełomowy wyrok TSUE w sprawie odpowiedzialności zarządu za podatki spółki
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem