Aktualizacja: 14.06.2017 05:40 Publikacja: 14.06.2017 05:40
Foto: 123RF
Nowe regulacje dotyczą wielu szczegółowych postępowań. Jednocześnie same w sobie stanowić będą w przyszłości podstawę do modyfikacji kolejnych ustaw. Dlatego warto, by przedsiębiorcy wiedzieli, na czym polega nowelizacja procedury administracyjnej.
Przede wszystkim zmodyfikowane zostały zasady postępowania administracyjnego. Ukierunkowują one wykładnię wielu bardziej szczegółowych przepisów. Najwięcej wątpliwości może budzić nowy art. 7a kodeksu, zgodnie z którym, gdy przedmiotem postępowania administracyjnego jest nałożenie na stronę obowiązku bądź ograniczenie uprawnienia, a w sprawie pozostają wątpliwości co do treści normy prawnej – to wątpliwości te muszą być rozstrzygane na korzyść strony. Niektórzy przedsiębiorcy jeszcze przed wejściem w życie nowelizacji zbyt szeroko interpretowali skutki tej zasady. Nie chodzi bowiem o to, że każda, nawet niewielka wątpliwość w konkretnej sprawie prowadzić może do korzystnego dla strony rozstrzygnięcia. Najpierw trzeba obiektywnie stwierdzić, że rzeczywiście występują „wątpliwości co do treści normy prawnej". Nie mogą być one na siłę wymyślane w postępowaniu. Ich istnienie powinno mieć odzwierciedlenie w orzecznictwie i doktrynie. Dodatkowo, nawet jeżeli takie wątpliwości rzeczywiście obiektywnie zostaną stwierdzone, to nie oznacza to korzystnej dla strony decyzji. Omawiana zasada nie znajdzie bowiem zastosowania, gdy w sprawie interesy stron są sporne, albo ewentualne rozstrzygnięcie może mieć wpływ na interesy osób trzecich. Dobro jednej strony nie może być bowiem podstawą do ograniczania praw innego podmiotu. Ponadto, interpretacja wątpliwości na rzecz konkretnej strony nie może mieć miejsca, gdyby prowadziło to do naruszenia interesu publicznego.
Tylko 99 zł za rok.
Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.
Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu.
Rządowy pakiet deregulacyjny ma uprościć życie przedsiębiorcom. Sejmowa opozycja zauważa, że likwiduje niewiele...
Perspektywy opublikowały wyniki kolejnego rankingu programów MBA, czyli studiów kształcących menedżerów. "Złotą...
Współpraca podmiotów państwowych i samorządowych z sektorem prywatnym jest kluczowa dla zwiększenia efektywności...
Pieniądze publiczne powinny poprawiać płace i warunki pracy zatrudnionych – wynika z ogólnoeuropejskiego badania.
Członkowie zarządu będą mogli realnie bronić się w postępowaniach o przeniesienie na nich odpowiedzialności za p...
W debacie o rynku pracy nie można zapominać o człowieku. Ideałem dla większości pozostaje umowa o pracę, ale technologie i potrzeba elastyczności oferują nowe rozwiązania.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas