Aktualizacja: 14.06.2017 05:40 Publikacja: 14.06.2017 05:40
Foto: 123RF
Nowe regulacje dotyczą wielu szczegółowych postępowań. Jednocześnie same w sobie stanowić będą w przyszłości podstawę do modyfikacji kolejnych ustaw. Dlatego warto, by przedsiębiorcy wiedzieli, na czym polega nowelizacja procedury administracyjnej.
Przede wszystkim zmodyfikowane zostały zasady postępowania administracyjnego. Ukierunkowują one wykładnię wielu bardziej szczegółowych przepisów. Najwięcej wątpliwości może budzić nowy art. 7a kodeksu, zgodnie z którym, gdy przedmiotem postępowania administracyjnego jest nałożenie na stronę obowiązku bądź ograniczenie uprawnienia, a w sprawie pozostają wątpliwości co do treści normy prawnej – to wątpliwości te muszą być rozstrzygane na korzyść strony. Niektórzy przedsiębiorcy jeszcze przed wejściem w życie nowelizacji zbyt szeroko interpretowali skutki tej zasady. Nie chodzi bowiem o to, że każda, nawet niewielka wątpliwość w konkretnej sprawie prowadzić może do korzystnego dla strony rozstrzygnięcia. Najpierw trzeba obiektywnie stwierdzić, że rzeczywiście występują „wątpliwości co do treści normy prawnej". Nie mogą być one na siłę wymyślane w postępowaniu. Ich istnienie powinno mieć odzwierciedlenie w orzecznictwie i doktrynie. Dodatkowo, nawet jeżeli takie wątpliwości rzeczywiście obiektywnie zostaną stwierdzone, to nie oznacza to korzystnej dla strony decyzji. Omawiana zasada nie znajdzie bowiem zastosowania, gdy w sprawie interesy stron są sporne, albo ewentualne rozstrzygnięcie może mieć wpływ na interesy osób trzecich. Dobro jednej strony nie może być bowiem podstawą do ograniczania praw innego podmiotu. Ponadto, interpretacja wątpliwości na rzecz konkretnej strony nie może mieć miejsca, gdyby prowadziło to do naruszenia interesu publicznego.
Mijający rok przyniósł kilka ciekawych ustaw i kilka szkodliwych z punktu widzenia przedsiębiorców. Wciąż brak jest zdecydowanych reform probiznesowych – wynika z raportu firmy Grant Thornton, który „Rzeczpospolita” poznała jako pierwsza.
Autorzy „Rzeczpospolitej” zdominowali podium XII edycji konkursu Urzędu Patentowego na informację medialną o tematyce własności intelektualnej, w tym przemysłowej.
Podwykonawstwo całości zamówienia w prawie zamówień publicznych nie jest dopuszczalne - powierzyć można wykonanie części zamówienia. A co mówi orzecznictwo Krajowej Izby Odwoławczej.
EUDR obejmuje siedem odnośnych towarów, których produkcja, w ocenie ustawodawcy unijnego, w największym stopniu przyczynia się do wylesiania i degradacji lasów - soję, kawę, kakao, bydło, palmę olejową, drewno i kauczuk.
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
Polska znalazła się wśród czterech państw, które Komisja Europejska pozwała do Trybunału Sprawiedliwości w związku z niewdrożeniem drugiego filaru globalnej reformy podatkowej.
Z funkcją członka zarządu wiążą się nie tylko przywileje, ale przede wszystkim obowiązki i ... odpowiedzialność, o czym często się zapomina.
Ulgi podatkowe na wsparcie innowacji oraz nowych inwestycji mogą zwiększyć konkurencyjność przedsiębiorców, stanowiąc alternatywę dla finansowania z grantów UE. Jak wdrażane zasady dotyczące globalnego podatku minimalnego wpłyną na atrakcyjność krajowych instrumentów wsparcia?
Fundacje rodzinne w Polsce stają się coraz popularniejszym narzędziem do planowania sukcesji w rodzinach o znacznych zasobach finansowych. To dobre rozwiązanie prawne dla tych przedsiębiorców, którzy przez lata rozwijali swoje firmy i chcieliby zadbać o biznesowe dziedzictwo.
Firma może rozliczyć wydatki na wyżywienie zapewniane współpracującym z nią przedstawicielom kontrahentów. Z kosztów trzeba natomiast wyrzucić prezenty.
Jeszcze nigdy we współczesnej historii Rosji, państwo nie przejęło tak wiele prywatnego majątku, jak w trzecim roku wywołanej przez Putina wojny. Kreml nazywa to „nacjonalizacją”. W rzeczywistości jest to grabież prywatnych aktywów.
Niespełna 32-letni Rusłan Alisułtanow stał się właścicielem dawnego majątku Danone w Rosji. To człowiek bliski klanowi Kadyrowa, który od wojny czeczeńskiej rządzi tym jednym z najbiedniejszych regionów Rosji.
Przekaz stanowi instytucję prawną mającą służyć ułatwieniu rozliczeń w stosunkach trójstronnych. Gdy przekazany spełni świadczenie na rzecz odbiorcy przekazu, następują takie skutki, jakby przekazany świadczył przekazującemu, a przekazujący świadczył odbiorcy przekazu.
Znowelizowane przepisy ustawy powodziowej przewidują, że przedsiębiorcy poszkodowani przez powódź mogą starać się m.in. o umorzenie składek ZUS. A pracownicy z terenów powodziowych będą mogli korzystać z 20 dni wolnych jeszcze w 2025 r.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas