Aktualizacja: 06.06.2017 05:30 Publikacja: 06.06.2017 05:30
Foto: 123RF
Podstawowe ustawowe okresy wypowiedzenia umów o pracę przewiduje art. 36 k.p. W przypadku angaży zawartych na czas nieokreślony i na czas określony wynoszą one odpowiednio: 2 tygodnie, miesiąc i 3 miesiące – w zależności od firmowego stażu pracy.
Nie ma jednak przeszkód, aby w umowie o pracę uregulować okresy wypowiedzenia w sposób odmienny. Postanowienia umowy nie mogą być jednak mniej korzystne niż kodeksowe, o czym przesądza art. 18 k.p. Dłuższy niż kodeksowy okres wypowiedzenia spełnia regułę korzystniejszego rozwiązania.
Podwykonawstwo całości zamówienia w prawie zamówień publicznych nie jest dopuszczalne - powierzyć można wykonanie części zamówienia. A co mówi orzecznictwo Krajowej Izby Odwoławczej.
EUDR obejmuje siedem odnośnych towarów, których produkcja, w ocenie ustawodawcy unijnego, w największym stopniu przyczynia się do wylesiania i degradacji lasów - soję, kawę, kakao, bydło, palmę olejową, drewno i kauczuk.
Polska znalazła się wśród czterech państw, które Komisja Europejska pozwała do Trybunału Sprawiedliwości w związku z niewdrożeniem drugiego filaru globalnej reformy podatkowej.
Wymagania wobec podatników rosną. Fiskus i sądy coraz częściej oczekują od nich działań zabezpieczających, które nie wynikają wprost z prawa, lecz z tzw. należytej staranności.
Obecnie klienci mogą sprawdzić opony niczym smartfony, mając dostęp do wnikliwych testów opon, co pozwala im porównywać i analizować konkretne modele i ich parametry w różnych warunkach.
Zamawianie nieprawdziwych recenzji w sieci jest niezgodne z prawem. Ale czy da podatkowe korzyści?
W raporcie „Orlen dla miast” koncern zastanawia się, jak budować współpracę między samorządem, biznesem i nauką na rzecz szeroko rozumianego zrównoważonego rozwoju – mówi Stanisław Barański, dyrektor Biura Zrównoważonego Rozwoju i Transformacji Energetycznej Orlen.
Mobbing może zmierzać do naruszenia dóbr osobistych, np. godności, więc poszkodowany może wnieść przeciwko mobberowi powództwo o ich ochronę i domagać się w sądzie zaniechania prowadzonych działań, zadośćuczynienia czy odszkodowania.
Czy starosta, wydając decyzję o wysokości odszkodowania za nieruchomości wywłaszczone na podstawie specustawy w zakresie realizacji inwestycji dróg publicznych, musi uwzględnić wydanie decyzji o warunkach zabudowy, jeśli właściciel nie wystąpił o pozwolenie na budowę?
Pracownik objęty ubezpieczeniem wypadkowym może domagać się odszkodowania za uszczerbek na zdrowiu, który jest skutkiem wypadku w pracy. Według jakich zasad przelicza się wysokość odszkodowania? Kto i kiedy je wypłaca?
Choć podróżowanie pociągiem jest bardziej ekologiczne niż samochodem lub samolotem, jego nieodłącznym elementem są opóźnienia. Z ich powodu pasażerowie często muszą zmienić lub odwołać swoje plany. Kiedy podróżnym należy się rekompensata?
Nie można państwu przypisać odpowiedzialności absolutnej, ani wymagać, by stawiało na każdym rogu policjanta, który kontrolowałby wszystkie przejeżdżające samochody - mówi mec. Igor Mitek, wspólnik w Kancelarii Mitek - Dachowski
Strony umowy o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy mogą przewidzieć w niej możliwość jej wcześniejszego rozwiązania. Nie wystarczy jednak samo powtórzenie treści przepisów kodeksu pracy.
Tylko porozumienie stron jest na tyle elastyczne, że pracownik może otrzymać pieniądze rekompensujące pracę, której już nie będzie wykonywał.
Krajowe przepisy nie mogą pozbawiać oferenta, który został bezprawnie wykluczony z postępowania przetargowego, odszkodowania za szkodę poniesioną w wyniku utraty możliwości udziału w tym postępowaniu – orzekł TSUE.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas