Aktualizacja: 24.03.2017 01:00 Publikacja: 24.03.2017 01:00
Foto: 123RF
Artykuł 195 ustawy Prawo ochrony środowiska (dalej: p.o.ś.) wskazuje przypadki, gdy pozwolenie na wprowadzenie do środowiska substancji lub energii może być cofnięte lub ograniczone bez odszkodowania. Może to nastąpić, gdy:
- eksploatacja instalacji jest prowadzona z naruszeniem warunków pozwolenia, innych przepisów ustawy lub ustawy o odpadach;
Mijający rok przyniósł kilka ciekawych ustaw i kilka szkodliwych z punktu widzenia przedsiębiorców. Wciąż brak jest zdecydowanych reform probiznesowych – wynika z raportu firmy Grant Thornton, który „Rzeczpospolita” poznała jako pierwsza.
Autorzy „Rzeczpospolitej” zdominowali podium XII edycji konkursu Urzędu Patentowego na informację medialną o tematyce własności intelektualnej, w tym przemysłowej.
Podwykonawstwo całości zamówienia w prawie zamówień publicznych nie jest dopuszczalne - powierzyć można wykonanie części zamówienia. A co mówi orzecznictwo Krajowej Izby Odwoławczej.
EUDR obejmuje siedem odnośnych towarów, których produkcja, w ocenie ustawodawcy unijnego, w największym stopniu przyczynia się do wylesiania i degradacji lasów - soję, kawę, kakao, bydło, palmę olejową, drewno i kauczuk.
Polska znalazła się wśród czterech państw, które Komisja Europejska pozwała do Trybunału Sprawiedliwości w związku z niewdrożeniem drugiego filaru globalnej reformy podatkowej.
Nest Lease, to nowy gracz na polskim rynku leasingowym, będący częścią grupy Nest Bank. Firma powstała w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie mikro i małych przedsiębiorców na elastyczne i nowoczesne rozwiązania finansowe. Dzięki zaawansowanej technologii i indywidualnemu podejściu, Nest Lease planuje w ciągu dwóch lat wejść do grona dziesięciu największych firm leasingowych w Polsce. W rozmowie z Lechem Stabiszewskim, pełniącym funkcję p.o. prezesa zarządu Nest Leasing S.A., przyglądamy się strategii i ofercie Spółki oraz trendom w branży leasingowej.
Jedno z większych przedsiębiorstw sprzedających węgiel do ogrzewania gospodarstw domowych w Polsce wycofuje nazwę "ekogroszek” i rezygnuje z opakowań sugerujących ekologiczność produktu - poinformowała Fundacja ClientEarth Prawnicy dla Ziemi.
Członek zarządu może uwolnić się od odpowiedzialności za zaległości składkowe spółki, jeżeli w okresie pełnienia przez niego funkcji członka zarządu nie wystąpiły podstawy do zgłoszenia wniosku o upadłość.
Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia może być uzasadnione, jeśli pracownik swoim zawinionym działaniem nie tylko naruszył interesy pracodawcy, ale również zagroził takim interesom. Skopiowanie danych służbowych na prywatny dysk lub przesłanie ich na prywatną skrzynkę stanowi potencjalne zagrożenie wycieku danych i może być wystarczające do natychmiastowego rozstania z pracownikiem. Interesy pracodawcy to nie tylko straty finansowe, ale także inne, niematerialne aspekty, których zagrożenie uzasadnia zwolnienie.
Zaniechaniem poboru podatku objęta jest umorzona wierzytelność z tytułu kredytu refinansowego czy konsolidacyjnego obejmująca należność z pierwotnego kredytu mieszkaniowego.
Przedstawiamy najciekawsze orzeczenia z zakresu prawa gospodarczego, administracyjnego, prawa pracy i ubezpieczeń, a także cywilnego oraz karnego wybrane z listopada 2024 r.
Oczekiwania konsumentów sprawiły, że wiele firm zaczęło oznaczać swoje produkty jako ekologiczne. Niestety nie zawsze uczciwie. Dlatego Unia Europejska postanowiła tu wkroczyć ze swoimi regulacjami.
Unijna dyrektywa w sprawie greenwashingu wpłynie na oznakowanie firm i produktów. Nie będzie można używać określeń takich jak „przyjazny środowisku”, „biodegradowalny” czy „naturalny” bez przedstawienia wiarygodnych dowodów na ich prawdziwość.
Wykonawca nie może odpowiadać za brak osiągniętych poziomów recyklingu odpadów komunalnych. Uzyskanie zakładanych wyników zależy od wielu czynników, które w większości przypadków są całkowicie niezależne od wykonawcy.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas