Forwady i swapy nie zawsze mają charakter zabezpieczający

Instrumenty pochodne są wykorzystywane jako narzędzia spekulacyjne, których celem jest wzrost ryzyka, a w konsekwencji rentowności kapitału własnego poprzez wykorzystanie efektu dźwigni finansowej.

Publikacja: 01.02.2017 05:40

Forwady i swapy nie zawsze mają charakter zabezpieczający

Foto: www.sxc.hu

Instrumenty pochodne to instrumenty finansowe, których wartość zależy od wartości innych instrumentów finansowych zwanych instrumentami podstawowymi (bazowymi). Rynek instrumentów pochodnych obejmuje transakcje finansowe, służące efektywnej alokacji zysku z kapitału. Derywaty mogą być wykorzystywane w celach spekulacyjnych, ukierunkowanych na generowanie wysokich zysków z inwestycji.

Transakcje spekulacyjne, wykorzystujące pochodne instrumenty finansowe, służą osiąganiu korzyści ekonomicznych, wynikających z krótkoterminowych zmian cen oraz wahań innych czynników rynkowych, dzięki zastosowaniu określonej strategii inwestycyjnej (tzw. gry na zwyżkę lub gry na zniżkę). Celem gry na zwyżkę jest nabycie instrumentu z myślą o jego późniejszej odsprzedaży z zyskiem (tj. po cenie sprzedaży wyższej, niż cena nabycia). W przypadku gry na zwyżkę, w pierwszej kolejności następuje zakup instrumentu (co jest równoznaczne z tzw. otwarciem długiej pozycji), a następnie jego sprzedaż, określana mianem „zamknięcia pozycji". Gra na zniżkę ukierunkowana jest natomiast na sprzedaż instrumentu, celem odkupienia go z zyskiem (tj. po cenie nabycia niższej, niż wcześniejsza cena sprzedaży). W ramach gry na zniżkę występuje najpierw sprzedaż instrumentu (tzw. otwarcie krótkiej pozycji), a następnie jego odkupienie (tzw. zamknięcie krótkiej pozycji).

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Twoje wsparcie decyzji biznesowych i pomoc w codziennej pracy.
Interpretacje ważnych zmian prawa, raporty ekonomiczne, analizy rynku, porady i praktyczne wskazówki ekspertów „Rzeczpospolitej”.
Reklama
Prawo w firmie
Deregulacja idzie pełną parą. Co już jest gotowe, co czeka w kolejce
Prawo w firmie
Adam Zakrzewski: Zmiany, na które czekał rynek mieszkaniowy
Prawo w firmie
40 proc. opłat za mieszkanie w kosztach biznesu? Jest to możliwe
Prawo w firmie
Deregulacja po 100 dniach: rząd przyjął większość postulatów zespołu Brzoski
Prawo w firmie
Ofensywa deregulacyjna zdenerwowała biznes. „Trudno to wszystko śledzić”
Reklama
Reklama