Aktualizacja: 06.10.2016 04:00 Publikacja: 06.10.2016 04:00
Foto: 123RF
Tak orzekł Sąd Najwyższy w wyroku z 6 lipca 2016 r. (II PK 171/15).
W tej sprawie powódka była wieloletnią nauczycielką w szkole podstawowej, która została zlikwidowana 31 sierpnia 2000 r. Jej roszczenia związane były z zarzutem dyskryminacji i nierównego traktowania w zatrudnieniu, ponieważ mimo sukcesów dydaktycznych tylko raz otrzymała nagrodę za swoją pracę, gdy pozostali nauczyciele otrzymywali ją częściej. Ponadto 27 lutego 1997 r. kobieta została ukarana karą porządkową upomnienia za zwolnienie ucznia z jednej lekcji, bez uprzedniego uzgodnienia tej decyzji z dyrektorem szkoły. Takie zachowanie było jednak zgodne z zasadami obowiązującymi w szkole i praktyką stosowaną przez innych nauczycieli, którzy w podobnych okolicznościach nie byli karani karą porządkową. W konsekwencji zastosowania kary upomnienia powódka została pozbawiona możliwości otrzymania premii motywacyjnej przez rok. Nierówne traktowanie w zatrudnieniu oraz przejawy dyskryminacji miała nieznane powódce podłoże, ujawniające się w niesprawiedliwej ocenie jej pracy. Taka ocena wpływała na postrzeganie jej w środowisku nauczycielskim, co było dla kobiety szczególnie ważne. Celem powódki było zatem odzyskanie szacunku. Wystąpiła także z pozwem o ochronę dóbr osobistych. Wyrokiem z 19 października 1998 r. w sprawie o naruszenie dóbr osobistych sąd nakazał pozwanej zmianę protokołu z posiedzenia Rady Pedagogicznej z 1 lipca 1996 r. poprzez usunięcie zapisu dotyczącego oceny pracy powódki w zakresie wskazanym w wyroku. W uzasadnieniu sąd podniósł, że ocena pracy powódki naruszała jej godność zawodową i dobra osobiste, była bezprawna. Sąd rejonowy rozpoznający przedmiotową sprawę w pierwszej instancji oddalił powództwo z dwóch względów. Po pierwsze w jego ocenie argumenty wskazane przez powódkę nie uzasadniały istnienia po jej stronie interesu prawnego. Dodatkowo w ocenie sądu pierwszej instancji powództwo zasługiwało na oddalenie jako niezasadne. Nie można stwierdzić, aby działanie pracodawcy miało charakter dyskryminacyjny. Powódka także nie uprawdopodobniła, aby była nierówno traktowana w zatrudnieniu w porównaniu z innymi nauczycielami szkoły podstawowej. Zdaniem sądu rejonowego powódka nie wskazała również kryterium, którego zastosowanie przez pracodawcę byłoby niezgodne z prawem i różnicowało jej sytuację w porównaniu z innymi pracownikami. Zdaniem sądu pierwszej instancji powódka swoje zarzuty opierała na subiektywnych przekonaniach, poczuciu pokrzywdzenia, a nie obiektywnych i sprawdzalnych przesłankach.
Mijający rok przyniósł kilka ciekawych ustaw i kilka szkodliwych z punktu widzenia przedsiębiorców. Wciąż brak jest zdecydowanych reform probiznesowych – wynika z raportu firmy Grant Thornton, który „Rzeczpospolita” poznała jako pierwsza.
Pierwszy całkowicie elektryczny model Suzuki został właśnie zaprezentowany w Mediolanie. Produkcja e VITARY rozpocznie się wiosną przyszłego roku, a zapewne latem zobaczymy pierwsze egzemplarze na naszych drogach.
Autorzy „Rzeczpospolitej” zdominowali podium XII edycji konkursu Urzędu Patentowego na informację medialną o tematyce własności intelektualnej, w tym przemysłowej.
Podwykonawstwo całości zamówienia w prawie zamówień publicznych nie jest dopuszczalne - powierzyć można wykonanie części zamówienia. A co mówi orzecznictwo Krajowej Izby Odwoławczej.
EUDR obejmuje siedem odnośnych towarów, których produkcja, w ocenie ustawodawcy unijnego, w największym stopniu przyczynia się do wylesiania i degradacji lasów - soję, kawę, kakao, bydło, palmę olejową, drewno i kauczuk.
Klienci Warty mają możliwość leczenia nowotworów przy użyciu najnowocześniejszych metod na świecie. Ubezpieczenie Leczenie za granicą Plus może pokryć związane z tym koszty nawet do 2 mln euro.
Polska znalazła się wśród czterech państw, które Komisja Europejska pozwała do Trybunału Sprawiedliwości w związku z niewdrożeniem drugiego filaru globalnej reformy podatkowej.
Dobry program księgowy to podstawa funkcjonowania biura rachunkowego. Jego podstawowym zadaniem jej ułatwienie i przyspieszenie pracy księgowych. Dzięki temu, że program wykonuje podstawowe, powtarzalne zadania, profesjonaliści mogą się skupić na bardziej skomplikowanych zadaniach, lub zaoferować swoje usługi większej liczbie klientów.
Przedstawiamy najciekawsze orzeczenia z zakresu prawa gospodarczego, administracyjnego, prawa pracy i ubezpieczeń, a także cywilnego oraz karnego wybrane z grudnia 2024 r.
Jeśli w ugodzie sądowej pozwany pracodawca i pracownik zgodzili się na zmianę prawną kwalifikacji zwolnienia z pracy z dyscyplinarki na rozwiązanie umowy za porozumieniem, to wypłacone w związku z tym odszkodowanie nie korzysta ze zwolnieniu z PIT.
Sąd Najwyższy chce otrzymać stanowisko prokuratora generalnego w sprawie zagadnienia dotyczącego m.in. tego, na jakie odszkodowanie może liczyć osoba, która przywróciła auto do stanu sprzed szkody. Czy odszkodowanie powinno obejmować rzeczywiste koszty naprawy, czy hipotetyczne.
Przepisy chroniące przed mobbingiem trzeba zmienić, ale czy w sposób zaproponowany przez resort pracy?
Mimo zastrzeżeń do składu i sposobu powołania Izby Odpowiedzialności Zawodowej adwokaci dobrze oceniają jej niedawne rozstrzygnięcie w kwestii reklamy adwokackiej. Może się jednak okazać, że samorząd zapłaci za późną zmianę przepisów.
Sąd Najwyższy uwzględnił we wtorek skargę PiS i uchylił uchwałę Państwowej Komisji Wyborczej, która odrzuciła sprawozdanie finansowe tej partii za 2023 r. Otwiera to drogę do wypłaty tej partii pełnej subwencji. Na stole jest 78 mln zł.
Proceder segregowania sędziów na nowych–starych, lepszych–gorszych, nie ma podstaw prawnych.
Wprowadzenie przepisów dotyczących pracy w wysokich temperaturach w okresie letnim będzie miało negatywny wpływ na funkcjonowanie wielu przedsiębiorstw, przemysłu i gospodarki - ostrzega Konfederacja Lewiatan.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas