Po orbicie zaczynają krążyć pierwsze polskie obiekty. Są to satelity naukowe Lem i Heweliusz. Ze względu na brak polskich regulacji zostały zarejestrowane w Wiedniu. W przyszłym roku wystrzelony ma zostać satelita studencki PW-Sat2. Jest szansa, że będzie już zarejestrowany w Polsce.
Biznes odpowie za szkody
– Założenia do projektu ustawy o krajowym rejestrze obiektów kosmicznych zostały przyjęte przez rząd i znajdują się w planach prac na przyszły rok – zapowiada Otylia Trzaskalska-Stroińska, zastępca dyrektora Departamentu Innowacji w Ministerstwie Rozwoju. Taki rejestr ma prowadzić Polska Agencja Kosmiczna, powołana w 2014 r.
Ustawa ma regulować również kwestię ubezpieczeń obiektów wysyłanych w kosmos. Te naukowe nie wymagają ubezpieczenia, bo odpowiedzialność za nie ponosi państwo.
– Wymóg będzie na pewno dotyczył komercyjnych satelitów – zapowiada Stroińska.
Ministerstwo Rozwoju uważa, że na pierwsze komercyjne satelity trzeba czekać jeszcze co najmniej kilka lat. Sektor prywatny jednak działa już teraz i jak twierdzi, nie czeka na ustawę.
Potencjał komercyjny
– Nasz satelita jest gotowy i zostanie wystrzelony w pierwszej połowie 2018 r. – zapowiada Grzegorz Zwoliński, współzałożyciel firmy SatRevolution S.A. specjalizującej się w przemyśle kosmicznym. – Nie potrzebujemy do tego polskich regulacji. Kupiona przez nas usługa wystrzeleniowa zawiera również rejestrację obiektu. Dlatego, mimo że patriotycznie wolelibyśmy, aby nasz obiekt krążył pod polską flagą, w razie problemów albo dodatkowych kosztów zostanie wystrzelony pod rządami prawa amerykańskiego – dodaje.
Ważne dokumenty
Technika na orbicie
Satelity wykorzystywane są m.in. w:
NAWIGACJI - transport, wojsko, turystyka, służby publiczne, geodezja, rolnictwo, monitoring ładunków, opłaty drogowe, sport, synchronizacja czasu.
ŁĄCZNOŚCI - sieci korporacyjne, platformy cyfrowe, telemedycyna, łączność lotnicza i morska, wozy transmisyjne, sieci kablowe.
PRZY OBSERWACJI - kartografia, serwisy internetowe, prognoza pogody, obserwacja wód, obrona i bezpieczeństwo, surowce, planowanie przestrzenne.
Na podstawie polskiej strategii kosmicznej