Jak rozliczyć crowdfunding

Przygotowując się do kampanii crowdfundingowej, oprócz samego pomysłu na produkt, warto uwzględnić konsekwencje podatkowe takiego mechanizmu finansowania, również przy uwzględnieniu ryzyka niepowodzenia całego projektu.

Publikacja: 20.06.2016 07:00

Jak rozliczyć crowdfunding

Foto: 123RF

Crowdfunding to forma społecznościowego finansowania konkretnego projektu, fundowana przez dużą liczbę drobnych, jednorazowych wpłat przez osoby zainteresowane danym przedsięwzięciem. Crowdfunding od lat cieszy się rosnącą popularnością. Upowszechnienie internetu pozwoliło na łatwe informowanie o tego typu projektach i skupienie wokół nich drobnych fundatorów, co bez wątpienia przyczyniło się do szybkiego rozwoju tego zjawiska. Chociaż określenie to jest zwykle używane w odniesieniu do zbiórek prowadzonych na konkretnie stworzonych w tym celu portalach internetowych, to nierzadko można je również zauważyć w różnego rodzaju serwisach społecznościowych.

Pozostało jeszcze 97% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Prawo w firmie
Rządowa deregulacja w Sejmie. Szybkie tempo prac i krytyka opozycji
Prawo w firmie
Najlepsze studia MBA w Polsce. Wyniki rankingu Perspektywy 2025
Prawo w firmie
Dialog między zamawiającymi a wykonawcami to priorytet. Debata "Rzeczpospolitej"
Prawo w firmie
Układy zbiorowe. Jest dobry sposób na ich upowszechnienie
Prawo w firmie
Przełomowy wyrok TSUE w sprawie odpowiedzialności zarządu za podatki spółki