Każdy może zmienić ryczałt na skalę. Straci jednak ulgę na składki

Z ryczałtu na skalę mogą przejść wszyscy przedsiębiorcy na ryczałcie, bez względu na to, kiedy rozpoczęli działalność i kiedy wybrali tę formę opodatkowania - wynika z odpowiedzi Krajowej Informacji Skarbowej dla "Rzeczpospolitej". Trzeba pamiętać, że po zmianie formy opodatkowania nie będzie ulgi na składki.

Publikacja: 29.06.2022 10:58

Każdy może zmienić ryczałt na skalę. Straci jednak ulgę na składki

Foto: Adobe Stock

mat

Po korekcie Polskiego Ładu część przedsiębiorców, skuszona obniżką PIT w pierwszym progu skali z 17 do 12 proc., będzie chciała zmienić formę rozliczeń. Pierwsza szansa jest już w lipcu – można przejść z ryczałtu na skalę. Krajowa Informacja Skarbowa potwierdziła "Rzeczpospolitej", że mogą to zrobić wszyscy przedsiębiorcy na ryczałcie, bez względu na to, kiedy rozpoczęli działalność i kiedy wybrali tę formę opodatkowania.

Wątpliwości wzięły się z art. 17 nowelizacji Polskiego Ładu. Pozwala on zmienić formę opodatkowania ryczałtowcom, zastrzega jednak, że chodzi o tych, którzy na początku roku nie złożyli oświadczenia o rezygnacji z opodatkowania ryczałtem w 2022 r. Pojawiły się opinie, że przepis ten zabrania przejścia na skalę przedsiębiorcom, którzy w 2022 r. zmienili formę opodatkowania na ryczałt albo dopiero w 2022 r. założyli działalność i wybrali ryczałt.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Prawo w firmie
Rządowa deregulacja w Sejmie. Szybkie tempo prac i krytyka opozycji
Prawo w firmie
Najlepsze studia MBA w Polsce. Wyniki rankingu Perspektywy 2025
Prawo w firmie
Dialog między zamawiającymi a wykonawcami to priorytet. Debata "Rzeczpospolitej"
Prawo w firmie
Układy zbiorowe. Jest dobry sposób na ich upowszechnienie
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Prawo w firmie
Przełomowy wyrok TSUE w sprawie odpowiedzialności zarządu za podatki spółki