Minimalne wynagrodzenie to tylko najniższa stawka zadośćuczynienia za nierówne traktowanie

Przepisy nie określają maksymalnego odszkodowania dla pracownika za dyskryminację. Sądy ustalają jego wysokość na podstawie okoliczności konkretnej sprawy.

Aktualizacja: 15.05.2016 13:42 Publikacja: 15.05.2016 00:01

Minimalne wynagrodzenie to tylko najniższa stawka zadośćuczynienia za nierówne traktowanie

Foto: 123RF

Jeden z pracowników pozwał mnie o bardzo wysokie odszkodowanie za nierówne traktowanie. Twierdzi, że za pracę takiej samej wartości jak innych zatrudnionych otrzymywał niższe wynagrodzenie. Uważam, że było to uzasadnione, ponieważ jego koledzy wcześniej zajmowali różne stanowiska, na których mieli odmienne zakresy obowiązków służbowych i wyższe uposażenie. Czy mam rację? Czy istnieje górna granica odszkodowania za dyskryminację? – pyta czytelnik.

Co do zasady pracownicy powinni być równo traktowani w zakresie nawiązania i rozwiązania stosunku pracy, warunków zatrudnienia, awansowania oraz dostępu do szkoleń w celu podnoszenia kwalifikacji zawodowych. Zabronione jest odmienne podejście, w szczególności ze względu na płeć, wiek, niepełnosprawność, rasę, religię, narodowość, przekonania polityczne, przynależność związkową, pochodzenie etniczne, wyznanie, orientację seksualną, a także ze względu na zatrudnienie na czas określony lub bezterminowo albo w pełnym lub w niepełnym wymiarze czasu pracy.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Prawo w firmie
Rządowa deregulacja w Sejmie. Szybkie tempo prac i krytyka opozycji
Prawo w firmie
Najlepsze studia MBA w Polsce. Wyniki rankingu Perspektywy 2025
Prawo w firmie
Dialog między zamawiającymi a wykonawcami to priorytet. Debata "Rzeczpospolitej"
Prawo w firmie
Układy zbiorowe. Jest dobry sposób na ich upowszechnienie
Materiał Promocyjny
Mieszkania na wynajem. Inwestowanie w nieruchomości dla wytrawnych
Prawo w firmie
Przełomowy wyrok TSUE w sprawie odpowiedzialności zarządu za podatki spółki