Aktualizacja: 28.04.2016 20:03 Publikacja: 28.04.2016 19:51
Foto: 123RF
Przygotowany przez NSZZ „Solidarność" projekt ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele ma dotyczyć wszystkich zatrudnionych, czyli nie tylko etatowych pracowników, ale i zleceniobiorców. Zakaz ma być powszechny do tego stopnia, że obejmie także sklepy internetowe.
Jak mówią sami autorzy zmian, projekt tylko z pozoru przewiduje wprowadzenie całkowitego zakazu handlu w niedziele. Część będzie bowiem z niego zwolniona. Chodzi tu m.in. o ostatnią niedzielę stycznia i drugą niedzielę lipca. Poza tym sklepy mogłyby być otwarte przez dwie niedziele przed Bożym Narodzeniem i jedną przed świętami wielkanocnymi. Projekt przewiduje także ograniczenie pracy do godz. 14 w wigilię Bożego Narodzenia i w Wielką Sobotę. Spod zakazu zostałyby wyłączone m.in. stacje benzynowe do 150 mkw., apteki, kioski sprzedające prasę i bilety komunikacji miejskiej, kwiaciarnie (do 50 mkw.), sklepy z pamiątkami, małe sklepiki (do 25 mkw.) , na dworcach czy lotniskach, a także bez względu na wielkość, sklepiki działające w hotelach, szpitalach, teatrach, szkołach czy ośrodkach wypoczynkowych.
Mijający rok przyniósł kilka ciekawych ustaw i kilka szkodliwych z punktu widzenia przedsiębiorców. Wciąż brak jest zdecydowanych reform probiznesowych – wynika z raportu firmy Grant Thornton, który „Rzeczpospolita” poznała jako pierwsza.
Autorzy „Rzeczpospolitej” zdominowali podium XII edycji konkursu Urzędu Patentowego na informację medialną o tematyce własności intelektualnej, w tym przemysłowej.
Podwykonawstwo całości zamówienia w prawie zamówień publicznych nie jest dopuszczalne - powierzyć można wykonanie części zamówienia. A co mówi orzecznictwo Krajowej Izby Odwoławczej.
EUDR obejmuje siedem odnośnych towarów, których produkcja, w ocenie ustawodawcy unijnego, w największym stopniu przyczynia się do wylesiania i degradacji lasów - soję, kawę, kakao, bydło, palmę olejową, drewno i kauczuk.
Bank zachęca rodziców do wprowadzenia swoich dzieci w świat finansów. W prezencie można otrzymać 200 zł dla dziecka oraz voucher na 100 zł dla siebie.
Polska znalazła się wśród czterech państw, które Komisja Europejska pozwała do Trybunału Sprawiedliwości w związku z niewdrożeniem drugiego filaru globalnej reformy podatkowej.
Jeszcze nigdy we współczesnej historii Rosji, państwo nie przejęło tak wiele prywatnego majątku, jak w trzecim roku wywołanej przez Putina wojny. Kreml nazywa to „nacjonalizacją”. W rzeczywistości jest to grabież prywatnych aktywów.
Wizz Air może otrzymać karę w wysokości do 10 proc. własnych obrotów - i to niejednokrotnie. UOKiK kwestionuje bowiem praktyki linii lotniczych, związane z uszkodzeniami bagażu i zgłaszaniem reklamacji.
W rok spadła liczba osób zaniepokojonych zmianami klimatu i to aż o 7 pkt proc. Spośród ankietowanych w kilkunastu krajach właśnie u nas spadek jest najwyraźniejszy, choć w ujęciu globalnym także go widać.
Popularna platformy edukacyjna Tutlo ma problem - klienci poskarżyli się na nią do UOKiK. Jeśli zarzuty się potwierdzą, będzie musiała zapłacić nawet 10 proc. rocznego obrotu za naruszenie praw konsumentów.
Jeśli przekroczymy limit wartości firmowego prezentu, wówczas obdarowana osoba powinna zapłacić podatek dochodowy.
Sąd Okręgowy w Gdańsku udzielił zabezpieczenia roszczeń w postępowaniu grupowym o ustalenie nieważności umów o kredyt konsumencki na zakup pomp ciepła. Bank wypłacił pieniądze sprzedawcom pomp ciepła, choć urządzenia te nie trafiły do ich klientów.
Niespełna 32-letni Rusłan Alisułtanow stał się właścicielem dawnego majątku Danone w Rosji. To człowiek bliski klanowi Kadyrowa, który od wojny czeczeńskiej rządzi tym jednym z najbiedniejszych regionów Rosji.
Do świąt Bożego Narodzenia pozostało kilkanaście dni. Jakiej pogody możemy spodziewać się w tym czasie? Będzie jesiennie czy już zimowo? Co z opadami śniegu? Oto prognoza pogody na najbliższe dni przedstawiona przez IMGW.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas