O interpretację wystąpiła prawniczka prowadząca kancelarię notarialną, która od stycznia 2023 r. będzie mieszkała razem z rodziną w miejscowości oddalonej ponad 600 km od siedziby jej działalności. Jak zaznaczyła, zgodnie z branżowymi przepisami siedziba notariusza jest wyznaczana na podstawie decyzji administracyjnej i zmiana wymaga postępowania administracyjnego przed ministrem sprawiedliwości, co jest procesem czasochłonnym i sformalizowanym. Dlatego w najbliższym czasie nie będzie przenosić miejsca wykonywania działalności.
Prawniczka wyjaśniła, że nie może codziennie dojeżdżać do pracy, bo podróż w jedną stronę trwa ponad 8 godzin. Musi więc nocować na miejscu. Korzystanie z hoteli jest bardzo drogie, od 4 do 7 tys. zł miesięcznie. Taniej wyjdzie jej wynajęcie mieszkania. Miesięczny czynsz szacuje na 2,6-3 tys. zł.
W interpretacji Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 5 grudnia 2022 r. (nr 0114-KDIP3-1.4011.1057.2022.1.EC) wskazano, że jeśli powodem wynajęcia lokalu jest prowadzenie działalności gospodarczej poza miejscem zamieszkania, to można przyjąć, iż wydatki są poniesione w celu uzyskania przychodu. Wolno je więc rozliczyć w podatkowych kosztach.
Przypomniała jednocześnie, że przedsiębiorca musi mieć dowody potwierdzające, iż w miejscowości, w której wynajmuje mieszkanie, faktycznie wykonuje firmowe usługi.
Czytaj więcej: