Aktualizacja: 22.11.2024 01:32 Publikacja: 28.02.2023 15:34
Foto: Adobe Stock
Ta konkretna interpretacja podatkowa dotyczy mężczyzny, który jest z wykształcenia informatykiem, ale po nagłej śmierci ojca przejął firmę handlującą wyrobami z drewna. W trakcie prowadzenia biznesu doszedł do wniosku, że brakuje mu wiedzy i umiejętności. Jak podkreślił, nie zna się na zarządzaniu ludźmi, nie ma doświadczenia w kontaktach i negocjacjach z klientami, zwłaszcza zagranicznymi, problemem jest podejmowanie strategicznych decyzji.
Aby uzupełnić wiedzę zapisał się na podyplomowe studia MBA (dla kadry menedżerskiej). Czy wydatki - wpisowe, czesne, pomoce dydaktyczne - może rozliczyć w podatkowych kosztach? Był przekonany, że tak. Przekonywał bowiem, że studia pomogą mu w zarządzaniu personelem, co wpłynie pozytywnie na wydajność pracy i zaangażowanie zatrudnionych osób w wykonywanie obowiązków. Co więcej, nabyte umiejętności zarządzania załogą przyczynią się do polepszenia jakości produktów, co pozwoli zachować źródło przychodów. A wiedza o negocjacjach pomoże zdobyć nowych kontrahentów.
Podwykonawstwo całości zamówienia w prawie zamówień publicznych nie jest dopuszczalne - powierzyć można wykonanie części zamówienia. A co mówi orzecznictwo Krajowej Izby Odwoławczej.
EUDR obejmuje siedem odnośnych towarów, których produkcja, w ocenie ustawodawcy unijnego, w największym stopniu przyczynia się do wylesiania i degradacji lasów - soję, kawę, kakao, bydło, palmę olejową, drewno i kauczuk.
Polska znalazła się wśród czterech państw, które Komisja Europejska pozwała do Trybunału Sprawiedliwości w związku z niewdrożeniem drugiego filaru globalnej reformy podatkowej.
Wymagania wobec podatników rosną. Fiskus i sądy coraz częściej oczekują od nich działań zabezpieczających, które nie wynikają wprost z prawa, lecz z tzw. należytej staranności.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Zamawianie nieprawdziwych recenzji w sieci jest niezgodne z prawem. Ale czy da podatkowe korzyści?
Przepisu, który przerwał możliwość rozpoczętej amortyzacji podatkowej, nie da się pogodzić z konstytucyjną zasadą ochrony interesów w toku.
Ministerstwo Zdrowia planuje wycofanie ze sprzedaży w Polsce saszetek nikotynowych. Wcześniej resort finansów przedstawił propozycję opodatkowania woreczków akcyzą. Przewidywane wpływy z tego tytułu w kolejnych 3 latach oszacowano na 172 mln zł.
Proponowane przez rząd zmiany w składce zdrowotnej na 2026 r. są niekorzystne dla przedsiębiorców, którzy rozliczają się ryczałtem i mają wysokie przychody. Może na nich stracić 131 tys. firm.
W uchwalonej przez Sejm noweli do ustawy o podatkach i opłatach lokalnych na nowo zdefiniowano budowle.
Przedstawiamy najciekawsze orzeczenia z zakresu prawa gospodarczego, administracyjnego, prawa pracy i ubezpieczeń, a także cywilnego oraz karnego wybrane z października 2024 r.
Naliczenia podatku od spadków i darowizn, gdy w wyniku odwołania darowizny doszło do skutecznego anulowania podstawy przysporzenia i jego zwrotu, nie da się pogodzić z konstytucją – uznał NSA.
Ministerstwo Finansów poinformowało o odroczeniu obowiązku integracji kas rejestrujących z terminalami do końca marca 2025 r. Docelowo obowiązek ten ma zostać zniesiony.
Automatyzacja rozliczeń podatkowych jest wymuszona prawem, ale może przynieść też korzyści dla samych podatników.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas