Kanwą orzeczenia była interpretacja podatkowa, o którą wystąpiła spółka, zajmująca się produkcją wyrobów tartacznych. Firma organizuje różne rozrywki dla swoich pracowników. Organizuje wyjazdy, kupuje bilety do kina czy na basen.
Spółka chciała potwierdzenia od fiskusa, że finansowane z jej kieszeni rozrywki to nieodpłatne świadczenie usług z art. 8 ust. 2 pkt 2 ustawy o VAT, podlegające opodatkowaniu. Dają one pełne prawo do odliczenia od wydatków.
Firma takiego potwierdzenia nie otrzymała. Skarbówka wskazała bowiem, że usługi świadczone przez spółkę na rzecz pracowników i innych osób biorących udział w wyjazdach nie mają ani ogólnego, ani pośredniego związku z jej działalnością. Dlatego w ogóle nie przysługuje jej prawo do odliczenia VAT.
Spółka zaskarżyła interpretację i w pierwszej instancji wygrała. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu przypomniał, że zgodnie z art. 8 ust. 2 pkt 2 ustawy o VAT za odpłatne świadczenie usług uznaje się również nieodpłatne ich świadczenie na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym m.in. byłych, wspólników, udziałowców, oraz wszelkie inne nieodpłatne świadczenie usług do celów innych niż działalność gospodarcza podatnika.
Inaczej do sprawy podszedł Naczelny Sąd Administracyjny, który uznał, że spółka w tym przypadku w ogóle nie działa w charakterze podatnika VAT. Sędzia NSA Janusz Zubrzycki wyjaśnił, że jeżeli przedsiębiorca nabywa dobro czy usługi wyłącznie dla celów prywatnych, to działa w charakterze prywatnym, a nie jako podatnik w rozumieniu dyrektywy i ustawy o VAT. Zatem jeśli przedsiębiorca w takiej sytuacji w ogóle działa poza systemem VAT, to nie mają do niej zastosowania przepisy dotyczące opodatkowania, ale także prawa do odliczenia podatku.
Czytaj więcej: