O interpretację wystąpił przedsiębiorca działający w trzyosobowej spółce cywilnej. W 2022 roku spółka ta wykupiła trzy leasingowane wcześniej samochody osobowe. Następnie, zgodnie z uchwałą wspólników, samochody zostały wycofane z majątku spółki i przekazane na ich potrzeby osobiste. Pojazdów nie wprowadzono do ewidencji środków trwałych, po zakończeniu leasingu nie rozliczano ich w kosztach uzyskania przychodów.
Wspólnicy zawarli też umowę o zniesieniu współwłasności samochodów. W jej rezultacie każdy z nich stał się wyłącznym właścicielem jednego auta. Pojazdy zostały zarejestrowane i są używane na cele prywatne.
Jeden ze wspólników zastanawia się nad darowizną swojego auta. W interpretacji zapytał, czy będzie musiał wykazać przychód z tego tytułu i zapłacić PIT?
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji nr 0114-KDIP3-2.4011.340.2023.5.MR odpowiedział, że w takim przypadku przychodu i podatku nie będzie. Przypomniał, że zgodnie z kodeksem cywilnym darowizna jest nieodpłatnym, jednostronnym świadczeniem. Darczyńca nie otrzymuje żadnych wartości pieniężnych, ani innego przysporzenia majątkowego. Tym samym przekazanie samochodu nie będzie wywoływało skutków podatkowych.
Czytaj więcej: