Krajowy System e-Faktur to centralna baza, w której przedsiębiorcy będą musieli wystawiać dokumenty.
Obecnie KSeF jest dobrowolny. Będzie obowiązkowy od 1 lipca 2024 r. Pół roku później e-fakturowanie czeka przedsiębiorców zwolnionych z podatku.
To rewolucyjna zmiana dla przedsiębiorców. Każdą fakturę trzeba będzie wystawić w formie elektronicznej i wprowadzić do systemu. Skarbówka od razu ją zobaczy. Nie ma możliwości jej anulowania bądź wycofania. Jedyny sposób na poprawki to wystawienie faktury korygującej.
Ministerstwo Finansów zapewnia, że KSeF przyniesie firmom wiele korzyści. Między innymi szybsze zwroty VAT. Termin skróci się z 60 do 40 dni.
Resort przygotował też projekt rozporządzenia w sprawie korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur. Przewiduje on, że w dużych podmiotach dostęp do KSeF dostaną poszczególne oddziały (zakłady) lub inne wyodrębnione jednostki wewnętrzne.
- Akt ten wychodzi naprzeciw potrzebom firm, które działają w wielu lokalizacjach lub odrębnie obsługują poszczególne centra kosztowe – a także kontrahentów takich podmiotów. Dzięki nowym przepisom możliwe będzie takie zarządzenie obiegiem faktur, aby dokumenty wpływające na konto KSeF były widoczne wyłącznie dla niektórych księgowych. Wprowadzenie tej funkcjonalności wymusi pewne w umowach z kontrahentami, wpłynie na sposób wprowadzania dodatkowych informacji na fakturach i wybór właściwego rozwiązania technicznego. A to tylko jeden z przykładów zmiany związanej z fakturami ustrukturyzowanymi - ocenia w swoim artykule Tomasz Groszyk, starszy menedżer w CRIDO.
Czytaj więcej: