W rozporządzeniu utrzymano dotychczasowy limit obrotów - 20 tys. zł, zwalniających z obowiązku wystawiania paragonów. Nie dotyczy to części branż. Nie skorzystają z niego prawnicy, lekarze, fryzjerzy, taksówkarze, kosmetyczki czy warsztaty samochodowe. Muszą wydawać paragony bez względu na to, jakie mają obroty.
Projekt przedłuża zwolnienie dla usług wykonywanych wyłącznie przy wykorzystaniu środków porozumiewania się na odległość lub których rezultat jest przekazywany wyłącznie przy wykorzystaniu tych środków. Oznacza to, że nie trzeba wydawać paragonów dokumentujących poradę online albo konsultacje telefoniczne. Są jednak dwa warunki:
- przyjęcie zapłaty za pośrednictwem poczty, banku lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej (odpowiednio na rachunek bankowy lub rachunek w SKOK).
- identyfikacja transakcji (z ewidencji i dowodów dokumentujących zapłatę powinno wynikać, jakiej usługi dotyczy).
Wyłączone z obowiązku rejestrowania w kasie będą też nadal czynności notarialne.
Jak zauważa na łamach "Rzeczpospolitej" Przemysław Wojtasik, projekt utrzymuje zwolnienie z kas dla sprzedaży węgla kamiennego mieszkańcom, która dokonywana jest na podstawie szczególnych przepisów mających ograniczyć negatywne skutki wojny.
Czytaj więcej: