Transakcje między firmami powyżej 15 tys. zł muszą być opłacone za pomocą konta bankowego (albo rachunku w SKOK). Taką zmianę (teraz limit wynosi 15 tys. euro) przewiduje projekt nowelizacji ustawy o swobodzie działalności gospodarczej oraz ustaw podatkowych – o PIT i o CIT. Wprowadza też sankcję za nieprzestrzeganie tego obowiązku – zakaz rozliczania wydatku w kosztach uzyskania przychodów. Mówiąc prościej, jeśli przedsiębiorca kupi towar za np. 16 tys. zł i zapłaci gotówką, nie będzie miał prawa do obniżenia swoich przychodów o taki wydatek.

Wiele firm reguluje jednak swoje zobowiązania przez kompensaty albo potrącenia. Po zmianie przepisów może się okazać, że rozliczając się z kontrahentem w ten sposób, naruszamy obowiązek zapłaty za pośrednictwem rachunku bankowego. Skutek? Wykluczenie wydatku z kosztów. Zważywszy na ilość takich rozliczeń, byłoby to dla firm bardzo niekorzystne rozwiązanie.

Nowe regulacje mogą także negatywnie wpłynąć na decyzje przedsiębiorców o dokonywaniu rozliczeń w formie barterowej, gdzie nie dochodzi do płatności gotówką, ale wymieniane są towary bądź usługi. Projektowane przepisy mogą bowiem skomplikować rozliczenia transakcji, których przedmiotem będą towary bądź usługi uprzednio nabyte w drodze umowy barterowej.

Z projektu można też wyciągnąć wniosek, że w gorszej sytuacji będzie przedsiębiorca, który dokona płatności gotówką, zamiast przelać pieniądze z konta, niż ten, który w ogóle nie zapłaci za towar (usługę). Ten pierwszy nie zaliczy wydatku do podatkowych kosztów, drugi – mimo braku płatności – będzie do tego uprawniony, bowiem począwszy od 1 stycznia nie ma już przepisów o obowiązkowej korekcie kosztów przez podatników, którzy nie płacą.

Miejmy nadzieję, że w trakcie prac legislacyjnych nowe przepisy zostaną doprecyzowane. Tak, aby został spełniony cel nowelizacji: walka z szarą strefą – bez utrudniania życia uczciwym.

—oprac. wp

Krystian Szymaniak jest doradcą podatkowym w KPMG w Polsce