Aktualizacja: 14.01.2016 07:18 Publikacja: 14.01.2016 06:12
Foto: www.sxc.hu
Najnowsze postanowienie Sądu Najwyższego dotyczy bardzo praktycznej kwestii. Sprawy rejestrowe obok e-spraw są najliczniejsze.
Spółka niemiecka wystąpiła do Sądu Rejestrowego w Gdańsku, aby wykreślił z KRS (Krajowego Rejestru Przedsiębiorców) wpis o wykreśleniu miejscowej spółki z o.o. Jako podstawę prawną wskazała art. 12 ust. 3 ustawy o KRS, który stanowi, że jeżeli w rejestrze są zamieszczone „dane niedopuszczalne" ze względu na obowiązujące przepisy, sąd rejestrowy, po wysłuchaniu zainteresowanych osób, wykreśla je. Ten odmówił jednak wykreślenia (wykreślenie jest w tej procedurze wpisem), wskazując, że „dane niedopuszczalne" to jedynie te, dla których przepisy nie przewidują możliwości ich ujawnienia w rejestrze. Tymczasem wpis o wykreśleniu spółki z rejestru jest dopuszczalny. Wskazane zaś we wniosku okoliczności, że po gdańskiej spółce został jeszcze jakiś majątek, prowadziłyby do ponownego badania prawidłowości jej likwidacji. Sąd okręgowy podzielił to stanowisko i tak sprawa trafiła do Sądu Najwyższego.
Rządowy pakiet deregulacyjny ma uprościć życie przedsiębiorcom. Sejmowa opozycja zauważa, że likwiduje niewiele...
Perspektywy opublikowały wyniki kolejnego rankingu programów MBA, czyli studiów kształcących menedżerów. "Złotą...
Współpraca podmiotów państwowych i samorządowych z sektorem prywatnym jest kluczowa dla zwiększenia efektywności...
Pieniądze publiczne powinny poprawiać płace i warunki pracy zatrudnionych – wynika z ogólnoeuropejskiego badania.
Polityka klimatyczna i rynek energii w Polsce: podstawy prawne, energetyka społeczna. praktyczny proces powołania i rejestracji spółdzielni energetycznych oraz podpisania umowy z OSD
Członkowie zarządu będą mogli realnie bronić się w postępowaniach o przeniesienie na nich odpowiedzialności za p...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas