Kiedy złożenie i doręczenie oświadczenia woli jest skuteczne

Oświadczenie woli, które ma być złożone innej osobie, jest złożone z chwilą, gdy doszło do niej w taki sposób, że mogła się zapoznać z jego treścią. Tak mówią przepisy kodeksu cywilnego i firmie nie wolno tej zasady zmieniać, narzucając inne rozwiązania we wzorcu umowy.

Publikacja: 02.12.2015 06:20

Kiedy złożenie i doręczenie oświadczenia woli jest skuteczne

Foto: 123RF

Zgodnie z prawem oświadczenie woli uznaje się za złożone dopiero wtedy, gdy dotarło do adresata tak, że faktycznie mógł się zapoznać z jego treścią. Zasada ta została wyłożona w art. 61 kodeksu cywilnego. I przedsiębiorcom w stosowanych przez nich wzorcach umów czy też regulaminach nie wolno od niej odchodzić.

Odmienne zapisy już nieraz były przedmiotem oceny Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, a także Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. W wyniku orzeczeń tego ostatniego w rejestrze niedozwolonych postanowień umownych da się znaleźć wiele przykładów takich klauzul. A zgodnie z prawem dalsze ich stosowanie w obrocie z konsumentami jest zakazane. Przy tym należy pamiętać, że zawsze chodzi o sens, interpretację, skutki prawne danej klauzuli, a niekoniecznie ich literalną zgodność.

Pozostało jeszcze 87% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Twoje wsparcie decyzji biznesowych i pomoc w codziennej pracy.
Interpretacje ważnych zmian prawa, raporty ekonomiczne, analizy rynku, porady i praktyczne wskazówki ekspertów „Rzeczpospolitej”.
Reklama
Prawo w firmie
Deregulacja idzie pełną parą. Co już jest gotowe, co czeka w kolejce
Prawo w firmie
Adam Zakrzewski: Zmiany, na które czekał rynek mieszkaniowy
Prawo w firmie
40 proc. opłat za mieszkanie w kosztach biznesu? Jest to możliwe
Prawo w firmie
Deregulacja po 100 dniach: rząd przyjął większość postulatów zespołu Brzoski
Prawo w firmie
Ofensywa deregulacyjna zdenerwowała biznes. „Trudno to wszystko śledzić”
Reklama
Reklama