Reklama
Rozwiń

Kredyt technologiczny z funduszy unijnych dla firm

Zgodnie z harmonogramem naboru wniosków dla programu „Inteligentny rozwój”, już wkrótce przedsiębiorcy otrzymają do dyspozycji kolejny instrument wsparcia. Opiera się on na przyznawaniu specjalnej premii, służącej spłacie kredytu, zaciągniętego w banku komercyjnym.

Publikacja: 31.10.2015 01:00

Kredyt technologiczny z funduszy unijnych dla firm

Foto: www.sxc.hu

Mowa tutaj o tzw. działaniu 3.2.2 „Kredyt na innowacje technologiczne". Zgodnie z harmonogramem, 3 listopada Bank Gospodarstwa Krajowego ma ogłosić pierwszy konkurs z pulą środków w wysokości ponad 300 mln zł. Jednak nie oznacza to jeszcze, że przedsiębiorcy już tego dnia będą mogli składać wnioski o przyznanie wsparcia. Nabór aplikacji ma bowiem ruszyć 7 grudnia i będzie prowadzony do 20 stycznia.

Na czym opierają się zasady tej części programu „IR"? Wsparcie skierowane jest do firm z sektora MSP, które dysponują ciekawą technologią. Przy tym może one być wynikiem prac badawczych lub rozwojowych przeprowadzonych przez nich samych lub na ich zlecenie przez jednostki naukowe, a może być po prostu zakupiona na rynku. Po drugie ta innowacyjna technologia musi zostać wykorzystana w ten sposób, aby dzięki niej dało się wprowadzić w firmie nowe procesy produkty lub usługi, ewentualnie wykazać, że zostaną one znacząco zmodyfikowane. Przy tym bardzo istotny jest warunek, że wykazując innowacyjność nowych rozwiązań, muszą to być innowacje co najmniej w skali kraju. Czyli należy udokumentować, że wspomniane procesy, produkty lub usługi będą nowymi na polskim rynku.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Prawo w firmie
40 proc. opłat za mieszkanie w kosztach biznesu? Jest to możliwe
Prawo w firmie
Deregulacja po 100 dniach: rząd przyjął większość postulatów zespołu Brzoski
Prawo w firmie
Ofensywa deregulacyjna zdenerwowała biznes. „Trudno to wszystko śledzić”
Prawo w firmie
Prezes Urzędu Zamówień Publicznych z nowym zadaniem
Prawo w firmie
Jak odejść ze związku zawodowego