Mowa tutaj o tzw. działaniu 3.2.2 „Kredyt na innowacje technologiczne". Zgodnie z harmonogramem, 3 listopada Bank Gospodarstwa Krajowego ma ogłosić pierwszy konkurs z pulą środków w wysokości ponad 300 mln zł. Jednak nie oznacza to jeszcze, że przedsiębiorcy już tego dnia będą mogli składać wnioski o przyznanie wsparcia. Nabór aplikacji ma bowiem ruszyć 7 grudnia i będzie prowadzony do 20 stycznia.
Na czym opierają się zasady tej części programu „IR"? Wsparcie skierowane jest do firm z sektora MSP, które dysponują ciekawą technologią. Przy tym może one być wynikiem prac badawczych lub rozwojowych przeprowadzonych przez nich samych lub na ich zlecenie przez jednostki naukowe, a może być po prostu zakupiona na rynku. Po drugie ta innowacyjna technologia musi zostać wykorzystana w ten sposób, aby dzięki niej dało się wprowadzić w firmie nowe procesy produkty lub usługi, ewentualnie wykazać, że zostaną one znacząco zmodyfikowane. Przy tym bardzo istotny jest warunek, że wykazując innowacyjność nowych rozwiązań, muszą to być innowacje co najmniej w skali kraju. Czyli należy udokumentować, że wspomniane procesy, produkty lub usługi będą nowymi na polskim rynku.
Dalej mechanizm działania opiera się na założeniu, że w celu wdrożenie innowacyjnej technologii, firma będzie musiała skorzystać z kredytu bankowego. Po to, aby sfinansować np. rozbudowę hali produkcyjnej, zakupić nowe maszyny, urządzenia, linie produkcyjne lub technologiczne. Nabyć dobra niematerialne: licencje, patenty, know-how. Wreszcie skorzystać z usług doradczych, związanych z przygotowaniem ekspertyz, opinii niezbędnych do skutecznego wdrożenia technologii.
I właśnie część takiego kredytu (kapitału) zostanie spłacona ze środków unijnych w ramach specjalnej premii technologicznej. Mechanizm działania 3.2.2 nie opiera się zatem na wypłacie dotacji, która trafiałaby na rachunek przedsiębiorcy prawidłowo realizującego projekt, ale będzie bezpośrednio wpływać na rachunek banku, który udzielił firmie pożyczki. Dla tej ostatniej będzie to oczywiście stanowiło ulgę, zmniejszając ciążące na niej zobowiązania.
Osoby, zainteresowane tym produktem, więcej informacji będą mogły uzyskać na stronie Banku Gospodarstwa Krajowego (szczegóły zostaną zapewne podane 3 listopada). Jednak już teraz można zapoznać się ze szczegółowym opisem programu „Inteligentny rozwój", kryteriami wyboru projektów, a także ustawą o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej. Na podstawie tego aktu udzielana będzie bowiem pomoc publiczna.