Stwierdzenie zasiedzenie własności nieruchomości na rzecz osoby, która o to nie wnosiła

Stwierdzenie zasiedzenia własności nieruchomości może nastąpić tylko na rzecz osoby wskazanej przez wnioskodawcę lub innego uczestnika postępowania.

Publikacja: 30.10.2015 03:00

Stwierdzenie zasiedzenie własności nieruchomości na rzecz osoby, która o to nie wnosiła

Foto: 123RF

Tak uznał Sąd Najwyższy w uchwale siedmiu sędziów z 11 czerwca 2015 r., III CZP 112/14.

Pierwszy prezes Sądu Najwyższego wystąpił z wnioskiem o podjęcie przez skład siedmiu sędziów Sądu Najwyższego uchwały rozstrzygającej kwestię: „Czy sąd może z urzędu stwierdzić nabycie własności nieruchomości przez zasiedzenie na rzecz osoby, która o to nie wnosiła?" Pierwszy prezes SN wskazał, że w orzecznictwie SN zarysowały się dwa przeciwstawne poglądy. Według jednego z nich sąd powinien stwierdzić zasiedzenie na rzecz osoby, która w ten sposób nabyła prawo, choćby była to inna osoba niż wskazana przez uczestników postępowania. Na mocy art. 610 § 1 zdanie pierwsze kodeksu postępowania cywilnego w sprawach o zasiedzenie stosuje się odpowiednio – do ogłoszenia i orzeczenia – przepisy o stwierdzeniu nabycia spadku, w tym m.in. art. 677 § 1 k.p.c., który  ma zastosowanie bez modyfikacji. Zgodnie zaś z tym przepisem, sąd stwierdzi nabycie spadku przez spadkobierców, choćby były nimi inne osoby niż te, które wskazali uczestnicy. Taki pogląd zaprezentował SN w l postanowieniach, m.in. z 11 października 2012 r., III CSK 316/11 i z 20 lutego 2013 r., III CSK 156/12. Według przeciwnego poglądu odpowiednie stosowanie przepisów o stwierdzeniu nabycia spadku w sprawach o zasiedzenie wymaga uwzględnienia różnic między tymi postępowaniami. Różnice te są tak istotne, że sprzeciwiają się stosowaniu art. 677 § 1 k.p.c. wprost. Oznacza to, że sąd jest związany wskazaniem przez uczestników postępowania osoby, na rzecz której ma nastąpić stwierdzenie zasiedzenia. Stanowisko takie zajął SN m.in. w uchwale z 12 czerwca 1986 r., III CZP 28/86 oraz w postanowieniach z 7 grudnia 2006 r., III CSK 269/06 i z 20 marca 2014 r., II CSK 279/13. Pierwszy prezes SN przychylił się do drugiego poglądu, że stwierdzenie zasiedzenia własności nieruchomości może nastąpić tylko na rzecz osoby wskazanej przez wnioskodawcę lub innego uczestnika. SN, ustosunkowując się do przedstawionego mu zagadnienia, podzielił także to stanowisko.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Świąteczna oferta! Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Prawo w firmie
Legislacja gospodarcza w stylu słabej drużyny futbolowej
Prawo w firmie
"Rzeczpospolita" znów liderem w kwestii własności intelektualnej
Prawo w firmie
Podwykonawstwo a prawo zamówień publicznych. Co mówi orzecznictwo KIO?
Prawo w firmie
EUDR nabiera coraz wyraźniejszych kształtów. Co zakłada unijna regulacja?
Prawo w firmie
Komisja Europejska zaskarżyła Polskę do TSUE. Chodzi o minimalny podatek dochodowy
Materiał Promocyjny
Nest Lease wkracza na rynek leasingowy i celuje w TOP10