Postępowanie karne: jakie uprawnienia ma pokrzywdzony przedsiębiorca

Od lipca proces karny toczy się według nowych zasad. Pokrzywdzeni mają wiele nowych praw, ale też obowiązków. Bez ich znajomości wygranie sądowej batalii może być znacznie utrudnione.

Publikacja: 23.10.2015 06:20

Foto: 123RF

Od 1 lipca tego roku zmieniły się zasady prowadzenia postępowań karnych. Powinni pamiętać o tym szczególnie przedsiębiorcy, którzy padli ofiarą zabronionych zachowań swoich pracowników czy kontrahentów. A takich osób wcale nie jest mało. Policyjne statystyki pokazują, że w latach 2003–2014 liczba stwierdzonych przestępstw gospodarczych pozostawała na zbliżonym poziomie i w skali roku oscylowała wokół 150 tys. Rekordowy był jednak rok ubiegły, w którym stwierdzono aż 163 080 przestępstw gospodarczych  >patrz ramka. W każdej takiej sprawie przynajmniej jedna osoba czy firma jest pokrzywdzona. Do tego dochodzi wiele innych przestępstw, które nie mieszczą się w tych statystykach, jak choćby zwykłe oszustwa czy przestępstwa nakierowane na bezprawne pozyskanie czy przetworzenie firmowych danych.

Pozostało jeszcze 93% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Prawo w firmie
Rządowa deregulacja w Sejmie. Szybkie tempo prac i krytyka opozycji
Prawo w firmie
Najlepsze studia MBA w Polsce. Wyniki rankingu Perspektywy 2025
Prawo w firmie
Dialog między zamawiającymi a wykonawcami to priorytet. Debata "Rzeczpospolitej"
Prawo w firmie
Układy zbiorowe. Jest dobry sposób na ich upowszechnienie
Prawo w firmie
Przełomowy wyrok TSUE w sprawie odpowiedzialności zarządu za podatki spółki