Poznanie możliwości rozwoju własnej firmy, wykorzystanie potencjału nowoczesnego wzornictwa przemysłowego dla tego rozwoju, a w konsekwencji wypuszczenie na rynek nowych lub zmodyfikowanych produktów i ogólne podniesienie konkurencyjności firm to zasadniczy cel tzw. działania 1.4 „Wzór na konkurencję". Jest ono częścią programu „Polska wschodnia", który ma pomóc w rozwoju makroregionu obejmującego województwa: warmińsko-mazurskie, podlaskie, lubelskie, podkarpackie i świętokrzyskie.
Działanie jest skierowane do firmy z tych właśnie obszarów (należących do sektora MSP i spełniających kilka dodatkowych kryteriów). Na tym etapie konkursu przedsiębiorcy mogą ubiegać się o dofinansowanie 50 proc. kosztów usługi związanej z przeprowadzeniem u nich w firmie audytu wzorniczego, a następnie opracowania na jego podstawie strategii wzorniczej. W późniejszym terminie przedsiębiorcy będą mogli starać się o pozyskanie funduszy na wprowadzenie tej strategii w życie. Jednak najpierw trzeba przejść wspomniany etap pierwszy.
Aby to zrobić trzeba wybrać firmę lub instytucję doradczą, która ma doświadczenie, potencjał i kadrę pozwalające na wykonanie wspomnianego audytu i opracowanie strategii. Wyboru należy dokonać w taki sposób, aby zachować przejrzystość i konkurencyjność. Z wyłonioną instytucją (firmą) należy podpisać umowę warunkową. Dopiero później można złożyć wniosek o dofinansowanie. Chodzi o to, że zgodnie z regulaminem konkursu, w momencie składania aplikacji trzeba już wiedzieć, z kim firma będzie w tym zakresie współpracować.
Za nabór i ocenę wniosków odpowiedzialna jest Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, która jest tzw. instytucją wdrażającą dla działania 1.4. Stąd też na jej stronie internetowej można znaleźć dokumenty i wytyczne niezbędne do przygotowania odpowiedniej aplikacji. Przykładowo jest tam umieszczony regulamin konkursu, a także kryteria oceny projektów.
Na dofinansowanie projektów zarezerwowano 5 mln zł. Maksymalna kwota dofinansowania to 100 tys. zł, przy tzw. intensywności wsparcia (w odniesieniu do tzw. kosztów kwalifikowanych) na poziomie 85 proc.