Kancelaria prawnicza (podatnik VAT czynny) świadczy usługi prawne na rzecz osób prawnych i fizycznych. Zawiera z klientami umowy o kompleksową obsługę prawną, a także umowy z indywidualnymi usługobiorcami o całościowe załatwienie konkretnej sprawy sądowej. Kancelaria ponosi koszty, takie jak opłaty sądowe, w imieniu i na rzecz nabywców usług prawnych. Wydatki te nie są wliczane w cenę usługi prawnej, są płacone przez klientów dodatkowo, a ich zwrot przysługuje kancelarii niezależnie od wynagrodzenia za świadczone usługi. Dowodem poniesienia opłat w imieniu klientów są wyciągi z rachunku bankowego kancelarii oraz sporządzane przez nią szczegółowe zestawienia, z których wynika, kiedy, na czyją rzecz i z czyją sprawą te opłaty są związane. Czy otrzymany zwrot wydatków poniesionych w imieniu i na rachunek klientów wchodzi w skład podstawy opodatkowania VAT świadczonych usług prawniczych? – pyta czytelnik.

Podstawa opodatkowania VAT nie obejmuje kwot otrzymanych od nabywcy lub usługobiorcy jako zwrot udokumentowanych wydatków poniesionych w imieniu i na rzecz nabywcy lub usługobiorcy i ujmowanych przejściowo przez podatnika w prowadzonej przez niego ewidencji na potrzeby podatku (art. 29a ust. 7 pkt 3 ustawy o VAT). Przepisy ustawy o VAT dają zatem możliwość wyłączenia z podstawy opodatkowania kwot stanowiących zwrot udokumentowanych wydatków poniesionych w imieniu i na rzecz nabywcy lub usługobiorcy i ujmowanych przejściowo przez podatnika w prowadzonej przez niego ewidencji na potrzeby podatku.

Organy podatkowe powszechnie przyjmują, że jeżeli kancelaria przy wykonywaniu usługi prawniczej wnosi w imieniu i na rzecz klientów opłaty sądowe oraz posiada potwierdzające to dokumenty, to spełnione są przesłanki określone w art. 79 lit. c dyrektywy 2006/112/WE oraz w art. 29a ust. 7 pkt 3 ustawy o VAT, wyłączające otrzymany zwrot z podstawy opodatkowania świadczonych usług prawniczych. W konsekwencji zwrot opłat sądowych zrobionych przez kancelarię w imieniu i na rzecz klienta nie podlega opodatkowaniu VAT (por. interpretację Izby Skarbowej w Łodzi z 11 maja 2015 r., IPTPP4/4512-153/15-2/UNR oraz interpretacje Izby Skarbowej w Warszawie z 8 października 2014 r., IPPP2/443-664/14-2/RR, i z 4 lipca 2014 r., IPPP1/443-549/14-2/AS).

Bez faktury

Ponieważ zwrot przez klienta przedmiotowych opłat nie powinien być wliczany do podstawy opodatkowania z tytułu świadczonych usług prawniczych, to kancelaria nie musi wystawiać faktur dokumentujących te czynności. Organy podatkowe wskazują, że w przepisach o VAT nie ma przeciwwskazań dla dokumentowania zdarzeń gospodarczych notami księgowymi. Jednak zaznaczają, że nota księgowa nie jest dokumentem przewidzianym w przepisach o VAT i jako taka nie jest objęta regulacją tych przepisów (por. interpretację Izby Skarbowej w Łodzi z 11 maja 2015 r., IPTPP4/4512-153/ 15-2/UNR).

Uwaga! Opłaty sądowe, które kancelaria pokrywała w imieniu i na rachunek klientów, nie generowały podatku naliczonego, ponieważ są czynnościami niepodlegającymi VAT. Kancelaria nie musi więc pamiętać o wyłączeniu prawa do odliczenia przewidzianym w art. 88 ust. 1a ustawy o VAT. Zgodnie z tym przepisem obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do wydatków, o których mowa w art. 29a ust. 7 pkt 3 ustawy o VAT, czyli wydatków ponoszonych w imieniu i na rzecz nabywcy lub usługobiorcy.

Nie dotyczy noclegów i znaczków pocztowych

W praktyce umowy zawierane z klientami przez kancelarie prawnicze, obok zwrotu opłat sądowych ponoszonych w ich imieniu i na ich rachunek, zobowiązują klientów do zwrotu wydatków poniesionych pierwotnie przez kancelarię w celu wykonania usług prawnych na rzecz tych klientów. Są one związane np. z wysyłką pism, dojazdem do sądów, noclegami. Klienci są obciążani obowiązkiem zwrotu tych wydatków. Te dodatkowe koszty kancelaria ponosi we własnym imieniu i na swoją rzecz, a następnie refakturuje na usługobiorców. W odniesieniu do nich kancelaria nie może skorzystać z instytucji zwrotu wydatków uregulowanej w art. 29a ust. 7 pkt 3 ustawy o VAT.

Wydatków, za pomocą których kancelaria świadczy swoje usługi, nie można uznać za koszty ponoszone w imieniu i na rzecz klienta. Są to wydatki ponoszone w celu prawidłowego wykonania usługi zleconej przez klienta. Bez ich poniesienia wykonanie tej usługi nie byłoby możliwe. Będą zatem stanowiły element kalkulacyjny wykonywanej usługi.

Zgodnie z art. 29a ust. 6 pkt 2 ustawy o VAT podstawa opodatkowania obejmuje koszty dodatkowe, takie jak prowizje, koszty opakowania, transportu i ubezpieczenia, pobierane przez sprzedawcę towarów lub usług od nabywcy lub usługobiorcy. Do zwrotu tych wydatków należy zastosować podstawową, 23-proc. stawkę VAT właściwą dla usług prawniczych. Wydatki te powinny być zatem ujęte w fakturze dokumentującej świadczoną usługę prawniczą.

Jako załącznik

Ponieważ koszty dodatkowe nie są samodzielną usługą, lecz elementem podstawowej czynności, jaką jest usługa prawnicza, co do zasady nie powinny być wykazywane w odrębnej pozycji faktury dokumentującej świadczoną przez kancelarię usługę. W praktyce dopuszcza się przedstawienie kalkulacji tych kosztów dodatkowych w części informacyjnej faktury lub na oddzielnym załączniku do faktury. Pogląd ten podzielają organy podatkowe, np. Izba Skarbowa w Warszawie w interpretacji z 8 października 2014 r. (IPPP2/443-664/14-2/RR).

—Marcin Szymankiewicz, doradca podatkowy

WYŁĄCZENIE WYNIKA Z DYREKTYWY

Art. 29a ust. 7 pkt 3 ustawy o VAT jest implementacją art. 79 lit. c dyrektywy 2006/112/WE. Określa on, że podstawa opodatkowania nie obejmuje kwot otrzymanych przez podatnika od nabywcy lub usługobiorcy jako zwrot wydatków poniesionych w imieniu i na rzecz nabywcy lub usługobiorcy, a zaksięgowanych przez podatnika na koncie przejściowym.

Jednak otrzymany przez podatnika zwrot wydatków poniesionych na rzecz zleceniodawcy nie jest podstawą opodatkowania VAT, pod warunkiem że podatnik dysponuje dowodami dokumentującymi rzeczywiste kwoty poniesionych kosztów, wystawionymi na nabywcę (usługobiorcę), w którego imieniu i na rzecz którego poniesione zostały te wydatki.