Ten artykuł przeczytasz z aktywną subskrypcją rp.pl
Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.
Aktualizacja: 11.10.2015 17:15 Publikacja: 11.10.2015 13:00
Foto: 123RF
Jeżeli kupiony przez konsumenta towar ma wadę, to może on złożyć reklamację, w której określi swoje żądania dotyczące doprowadzenia towaru do stanu zgodności z umową (przez naprawę lub wymianę) lub zwrotu całości bądź części wpłaconych środków (przez obniżenie ceny lub odstąpienie od umowy). Jej podstawą może być rękojmia (zawsze) albo gwarancja (o ile została udzielona).
Rękojmia dotyczy generalnie wszystkich towarów sprzedawanych konsumentom i jest ustawowo uregulowanym sposobem dochodzenia roszczeń. Przedsiębiorca nie może w żaden sposób odmówić przyjęcia reklamacji, jeżeli nie wynika to wprost z przepisów. Natomiast udzielenie gwarancji jest generalnie uprawnieniem, ale nie obowiązkiem producenta danej rzeczy.
Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.
Polska znalazła się wśród czterech państw, które Komisja Europejska pozwała do Trybunału Sprawiedliwości w związku z niewdrożeniem drugiego filaru globalnej reformy podatkowej.
Siłą rzeczy osady ściekowe są tym, z czym przeciętny Kowalski wolałby nie mieć do czynienia. Ale gdyby się okazało, że można je z pożytkiem wykorzystać na potrzeby gospodarki, mógłby spojrzeć na nie przychylniejszym okiem.
Wymagania wobec podatników rosną. Fiskus i sądy coraz częściej oczekują od nich działań zabezpieczających, które nie wynikają wprost z prawa, lecz z tzw. należytej staranności.
Zamawianie nieprawdziwych recenzji w sieci jest niezgodne z prawem. Ale czy da podatkowe korzyści?
Od wtorku, 1 października 2024 r. wystartowała scentralizowana infolinia Krajowej Administracji Skarbowej (KAS). Połączenia z dotychczasowymi numerami urzędów skarbowych będą automatycznie przekierowywane na infolinię.
Do 25 grudnia powinny działać mechanizmy zgłoszeń zewnętrznych. RPO utworzył w związku z tym specjalny zespół.
Coraz częściej organy podatkowe, przy akceptacji sądów administracyjnych, nakładają na spółki wypłacające dywidendę obowiązek spełnienia dodatkowych wymogów, które nie znajdują umocowania w ustawie o CIT.
Wegańskie, czyli bezmięsne kiełbaski, steki, szynki i burgery mają w Unii Europejskiej takie samo prawo do swoich nazw, jak ich mięsne odpowiedniki.
W przyszłym roku co najmniej co trzeci rubel publicznych pieniędzy pożre w Rosji wywołana przez Kreml wojna. Reżim szuka pieniędzy już nie tylko w szkołach, szpitalach i u emerytów, ale mocno zwiększa obciążenia biznesu karami, a kierowców mandatami. Urzędnicy i organy siłowe dostali jeszcze większe pole do korupcji.
Po 600 tys. zł dofinansowania mogą otrzymać mikro i małe firmy, które pozytywnie przeszły etap inkubacji w platformach startowych i teraz chcą zaistnieć na rynku.
Proces przekształcenia spółki do innej formy prawnej to z perspektywy biznesowej każdorazowo spore zmiany. Jak się do tego przygotować? Jakich formalności trzeba dopełnić?
Beneficjenci środków unijnych we wniosku o dofinansowanie zobowiązani są wskazać dwa rodzaje wskaźników: produktu i rezultatu. Wskaźniki produktu powinny zostać osiągnięte w czasie realizacji projektu, zaś wskaźniki rezultatu w okresie jego trwałości.
Klientka banku, która podała fałszywemu konsultantowi swój PESEL i straciła oszczędności, nie odzyska ukradzionych pieniędzy. Sąd Rejonowy w Gdyni uznał, że klienci nie mogą "rozdawać" swoich danych, a kiedy zostaną oszukani - żądać od banków zwrotów.
Zamawianie nieprawdziwych recenzji w sieci jest niezgodne z prawem. Ale czy da podatkowe korzyści?
Conotoxia sp. z o.o. w najbliższym czasie wystąpi na drogę sądową przeciwko mBank S.A., domagając się odszkodowania w wysokości co najmniej 1 miliarda złotych – podaje spółka w komunikacie.
W stronę Europy kieruje się znad Oceanu Atlantyckiego huragan Kirk, który już w czwartek znajdzie się nad Polską. W najbliższych dniach wpłynie znacząco na pogodę w naszym kraju. W niektórych rejonach może być niebezpiecznie.
Według danych Ministerstwa Cyfryzacji z 1 października 2024 roku z mLegitymacji korzysta ponad 218 tys. studentów. Dzięki temu nie muszą martwić się zgubieniem dokumentu i mogą bez problemów potwierdzać swój status studenta, gdy tego potrzebują. Co musisz wiedzieć o cyfrowej wersji?
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Strategiczne Wojska Rakietowe Rosji rozpoczęły ćwiczenia na Syberii.
Ataki phishingowe, klęski żywiołowe, a nawet działania związane z wojną hybrydową to tylko niektóre z wyzwań, z którymi muszą się mierzyć przedsiębiorcy w obszarach cyberbezpieczeństwa swojej firmy.
W referendum Kazachowie opowiedzieli się za budową w kraju elektrowni atomowej. O kontrakt rywalizują cztery koncerny, w tym rosyjski. Jednak elektrowni nie zbuduje samodzielnie żaden z nich. Zrobi to międzynarodowe konsorcjum nadzorowane przez Międzynarodową Agencją Energii Atomowe i Światowe Stowarzyszenie Operatorów Jądrowych. To gwarancja wysokich standardów bezpieczeństwa i bariera dla korupcji.
Jest "całkowicie niemożliwe", żeby komunistyczne Chiny stały się ojczyzną Tajwanu, ponieważ rząd Tajwanu jest starszy niż komunistyczny rząd, który sprawuje obecnie władzę w Pekinie - przekonuje prezydent Tajwanu, Lai Ching-te.
- Firmy prywatne powinny przejąć węglowe aktywa polskiej energetyki, a do 2030 roku zastąpić je OZE. Rola stabilizatora systemu do czasu uruchomienia atomu przypadłaby źródłom gazowym, mówi Tomasz Zadroga, wiceprezes Grupy Kapitałowej Respect Energy
Prokuratura otrzymała pisemne usprawiedliwienie od obrońcy Marcina Romanowskiego. Poseł klubu PiS nie stawił się w prokuraturze o 9 rano, mimo wysłanego mu wezwania.
Zoltan Varga, węgierski inwestor i właściciel portfela medialnego - udziałowiec Gremi Media, wydawcy „Rzeczpospolitej” i „Parkietu” - został jednogłośnie wybrany laureatem prestiżowej nagrody GLOBSEC European Business Award. Wyróżnienie zostało wręczone podczas gali Tatra Summit 2024, 4 października.
Mark Zuckerberg, szef koncernu Meta, przedstawił niedawno swój nowy pomysł na biznes, który nie ma nic wspólnego z Facebookiem czy Instagramem. To nowa pasja amerykańskiego miliardera, który rozważa wejście na rynek z nowym produktem.
Znany i lubiany Suzuki S-Cross zadebiutował w nowej wersji SP. Co oznaczają te dwie litery i czym wyróżnia się najświeższy wariant japońskiego SUV-a?
Sportsmenka Marzieh Hamidi uciekła z Afganistanu do Paryża po tym, jak talibowie przejęli władzę w jej kraju. Niedawno zamieściła ważny apel w obronie praw Afganek na Instagramie. Teraz jej życie jest zagrożone - do tego stopnia, że ma ochronę policji. Głośno mówi jednak: „Nikt nie zdoła mnie uciszyć”.
93-letnia poetka uhonorowana została nagrodą za tom wierszy „Raptularz”, wydany przez Państwowy Instytut Wydawniczy.
Walne zgromadzenie Zespołu Elektrowni Pątnów Adamów Konin odwołało z rady nadzorczej mecenasa Jarosława Grzesiaka oraz synów Zygmunta Solorza: Piotra Żaka i Tobiasa Solorza. To pokłosie sporu w rodzinie miliardera.
Wszystkie mieszkania w Polsce mają być wyposażone w autonomiczne czujki dymu - wprowadzenie takiego obowiązku Ministerstwu Spraw Wewnętrznych i Administracji zaproponowała niedawno Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej.
Wzrost napięcia geopolitycznego na Bliskim Wschodzie przekłada się na słabość krajowej waluty.
Seniorzy poszkodowani w wyniku ustawy emerytalnej z 2012 roku, mają szansę na wyrównanie swoich świadczeń oraz uzyskanie rekompensat i to mimo braku publikacji wyroku Trybunału Konstytucyjnego w ich sprawie. Wskazówek udzielił w tym temacie ZUS.
Victor Ambros i Gary Ruvkun zostali laureatami Nagrody Nobla w dziedzinie medycyny i fizjologii - poinformował Komitet Noblowski.
22 organizacje zrzeszone w ramach DigitalEurope wnioskują o zharmonizowaną transpozycję dyrektywy NIS2, która jest „kamieniem węgielnym europejskiego cyberbezpieczeństwa” – podała Krajowa Izba Gospodarcza Elektroniki i Telekomunikacji (KIGEiT), która jest sygnatariuszem apelu.
Bardzo łatwo stworzyć bidulę, która jest za słaba, żeby o cokolwiek walczyć. Od początku wiedzieliśmy, że Helena podejmuje decyzje z pozycji siły i robi to świadomie – mówi aktorka Michalina Olszańska, która wcieliła się w rolę żonę boksera w filmie "Kulej. Dwie strony medalu".
Średni koszt rynku mocy przenoszony w opłacie mocowej w latach 2025-2028 będzie wynosić rocznie ok. 8,5-9 mld zł - wynika z oceny skutków regulacji (OSR) projektu noweli ustawy mocowej. Nowe przepisy zakładają przeprowadzenie czterech aukcji uzupełniających dla źródeł niespełniających norm emisji.
Dmitrij Pieskow, rzecznik Kremla, skomentował w czasie spotkania z dziennikarzami kwestię odwołania ze stanowiska ambasadora Rosji w USA, Anatolija Antonowa.
Urodził się w Anglii, jest wychowankiem Manchesteru United, a od niedawna gra w Legii Warszawa. 19-letni Maxi Oyedele już w tym tygodniu może zadebiutować w reprezentacji Polski.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas