Aktualizacja: 30.09.2015 05:30 Publikacja: 30.09.2015 05:30
Foto: 123RF
Instytucję podwykonawstwa reguluje nowelizacja ustawy – Prawo zamówień publicznych (p.z.p.) dokonana ustawą z 8 listopada 2013 r. o zmianie ustawy – Prawo zamówień publicznych, która generalnie miała na celu wprowadzenie ochrony podwykonawców w przypadku braku zapłaty należnego im wynagrodzenia.
Uregulowania instytucji podwykonawstwa rodzą wiele wątpliwości. Najistotniejsza wydaje się dyskusja dotycząca zakresu zamówienia możliwego do powierzenia podwykonawcom. W świetle przepisów (art. 36a p.z.p.) nie jest jednoznaczne, czy możliwe jest powierzenie przez wykonawcę realizacji całego zamówienia podwykonawcom. Zwolennicy poglądu dopuszczającego możliwość wykonania całego zamówienia przez podwykonawcę/ów podnoszą, że wykładni art. 36a ust. 1 p.z.p. należy dokonywać łącznie z art. 36a ust. 2. Dlatego też, gdy zamawiający nie zastrzeże osobistego spełnienia części świadczenia w granicach określonych w przepisie art. 36a ust. 2 ustawy p.z.p., nie ma przeszkód, aby całe zamówienie zostało zrealizowane przez podwykonawcę/ów. Dodatkowo przedstawiona interpretacja pozostaje w zgodzie z przepisem art. 356 k.c. – wyrażającym generalną swobodę angażowania podwykonawców w wykonanie przyjętych zobowiązań. Co warte podkreślenia, za powyższym poglądem opowiada się również Urząd Zamówień Publicznych.
Tylko 99 zł za rok.
Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.
Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu.
Rządowy pakiet deregulacyjny ma uprościć życie przedsiębiorcom. Sejmowa opozycja zauważa, że likwiduje niewiele...
Perspektywy opublikowały wyniki kolejnego rankingu programów MBA, czyli studiów kształcących menedżerów. "Złotą...
Współpraca podmiotów państwowych i samorządowych z sektorem prywatnym jest kluczowa dla zwiększenia efektywności...
Pieniądze publiczne powinny poprawiać płace i warunki pracy zatrudnionych – wynika z ogólnoeuropejskiego badania.
Członkowie zarządu będą mogli realnie bronić się w postępowaniach o przeniesienie na nich odpowiedzialności za p...
W debacie o rynku pracy nie można zapominać o człowieku. Ideałem dla większości pozostaje umowa o pracę, ale technologie i potrzeba elastyczności oferują nowe rozwiązania.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas