Reklama
Rozwiń

Zakres zamówień publicznych dla podwykonawców

Angażowanie podwykonawców jest powszechnie stosowanym sposobem wykonania zamówień.

Publikacja: 30.09.2015 05:30

Zakres zamówień publicznych dla podwykonawców

Foto: 123RF

Instytucję podwykonawstwa reguluje nowelizacja ustawy – Prawo zamówień publicznych (p.z.p.) dokonana ustawą z 8 listopada 2013 r. o zmianie ustawy – Prawo zamówień publicznych, która generalnie miała na celu wprowadzenie ochrony podwykonawców w przypadku braku zapłaty należnego im wynagrodzenia.

Uregulowania instytucji podwykonawstwa rodzą wiele wątpliwości. Najistotniejsza wydaje się dyskusja dotycząca zakresu zamówienia możliwego do powierzenia podwykonawcom. W świetle przepisów (art. 36a p.z.p.) nie jest jednoznaczne, czy możliwe jest powierzenie przez wykonawcę realizacji całego zamówienia podwykonawcom. Zwolennicy poglądu dopuszczającego możliwość wykonania całego zamówienia przez podwykonawcę/ów podnoszą, że wykładni art. 36a ust. 1 p.z.p. należy dokonywać łącznie z art. 36a ust. 2. Dlatego też, gdy zamawiający nie zastrzeże osobistego spełnienia części świadczenia w granicach określonych w przepisie art. 36a ust. 2 ustawy p.z.p., nie ma przeszkód, aby całe zamówienie zostało zrealizowane przez podwykonawcę/ów. Dodatkowo przedstawiona interpretacja pozostaje w zgodzie z przepisem art. 356 k.c. – wyrażającym generalną swobodę angażowania podwykonawców w wykonanie przyjętych zobowiązań. Co warte podkreślenia, za powyższym poglądem opowiada się również Urząd Zamówień Publicznych.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Twoje wsparcie decyzji biznesowych i pomoc w codziennej pracy.
Interpretacje ważnych zmian prawa, raporty ekonomiczne, analizy rynku, porady i praktyczne wskazówki ekspertów „Rzeczpospolitej”.
Prawo w firmie
40 proc. opłat za mieszkanie w kosztach biznesu? Jest to możliwe
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Prawo w firmie
Deregulacja po 100 dniach: rząd przyjął większość postulatów zespołu Brzoski
Prawo w firmie
Ofensywa deregulacyjna zdenerwowała biznes. „Trudno to wszystko śledzić”
Prawo w firmie
Prezes Urzędu Zamówień Publicznych z nowym zadaniem
Prawo w firmie
Jak odejść ze związku zawodowego