Zamówienia publiczne: wykonawca udowadnia, że informacje są tajemnicą

Rozmowa: Janusz Dolecki, były wiceprezes Urzędu Zamówień Publicznych

Aktualizacja: 28.07.2015 08:03 Publikacja: 28.07.2015 02:00

Zamówienia publiczne: wykonawca udowadnia, że informacje są tajemnicą

Rz: Kiedy zamawiający powinien uwzględnić zastrzeżenie wykonawcy, że część danych zawartych w ofercie stanowi tajemnicę przedsiębiorstwa?

Janusz Dolecki: Po ostatniej nowelizacji prawa zamówień publicznych, która weszła w życie 19 października 2014 r., zamawiający powinni mieć z tym mniej problemów. Po pierwsze, przepisy prawa zamówień publicznych (PZP) w art. 8 ust. 3 odsyłają do przepisów ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji, która definiuje pojęcie tajemnicy przedsiębiorstwa. Zgodnie z jej art. 11 ust. 4 są to informacje techniczne, technologiczne, organizacyjne przedsiębiorstwa lub inne informacje posiadające wartość gospodarczą, w stosunku do których wykonawca podjął stosowne działania, aby zachować je w poufności. Po drugie – dokonując takiego zastrzeżenia wykonawca zobowiązany jest wykazać zamawiającemu, iż zastrzeżone informacje stanowią tajemnicę przedsiębiorstwa. Przy czym dla wykazania zachowania w poufności określonych informacji nie wystarczy, że w danej firmie zostały one objęte zwykłą tajemnicą służbową. Muszą być dostępne wyłącznie ścisłemu gronu osób.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Twoje wsparcie decyzji biznesowych i pomoc w codziennej pracy.
Interpretacje ważnych zmian prawa, raporty ekonomiczne, analizy rynku, porady i praktyczne wskazówki ekspertów „Rzeczpospolitej”.
Reklama
Prawo w firmie
Deregulacja idzie pełną parą. Co już jest gotowe, co czeka w kolejce
Prawo w firmie
Adam Zakrzewski: Zmiany, na które czekał rynek mieszkaniowy
Prawo w firmie
40 proc. opłat za mieszkanie w kosztach biznesu? Jest to możliwe
Prawo w firmie
Deregulacja po 100 dniach: rząd przyjął większość postulatów zespołu Brzoski
Prawo w firmie
Ofensywa deregulacyjna zdenerwowała biznes. „Trudno to wszystko śledzić”
Reklama
Reklama