Aktualizacja: 28.07.2015 08:03 Publikacja: 28.07.2015 02:00
Rz: Kiedy zamawiający powinien uwzględnić zastrzeżenie wykonawcy, że część danych zawartych w ofercie stanowi tajemnicę przedsiębiorstwa?
Janusz Dolecki: Po ostatniej nowelizacji prawa zamówień publicznych, która weszła w życie 19 października 2014 r., zamawiający powinni mieć z tym mniej problemów. Po pierwsze, przepisy prawa zamówień publicznych (PZP) w art. 8 ust. 3 odsyłają do przepisów ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji, która definiuje pojęcie tajemnicy przedsiębiorstwa. Zgodnie z jej art. 11 ust. 4 są to informacje techniczne, technologiczne, organizacyjne przedsiębiorstwa lub inne informacje posiadające wartość gospodarczą, w stosunku do których wykonawca podjął stosowne działania, aby zachować je w poufności. Po drugie – dokonując takiego zastrzeżenia wykonawca zobowiązany jest wykazać zamawiającemu, iż zastrzeżone informacje stanowią tajemnicę przedsiębiorstwa. Przy czym dla wykazania zachowania w poufności określonych informacji nie wystarczy, że w danej firmie zostały one objęte zwykłą tajemnicą służbową. Muszą być dostępne wyłącznie ścisłemu gronu osób.
Rządowy pakiet deregulacyjny ma uprościć życie przedsiębiorcom. Sejmowa opozycja zauważa, że likwiduje niewiele...
Perspektywy opublikowały wyniki kolejnego rankingu programów MBA, czyli studiów kształcących menedżerów. "Złotą...
Współpraca podmiotów państwowych i samorządowych z sektorem prywatnym jest kluczowa dla zwiększenia efektywności...
Pieniądze publiczne powinny poprawiać płace i warunki pracy zatrudnionych – wynika z ogólnoeuropejskiego badania.
Członkowie zarządu będą mogli realnie bronić się w postępowaniach o przeniesienie na nich odpowiedzialności za p...
W debacie o rynku pracy nie można zapominać o człowieku. Ideałem dla większości pozostaje umowa o pracę, ale technologie i potrzeba elastyczności oferują nowe rozwiązania.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas