Reklama
Rozwiń

Jak pomóc w spłacie długu

Przedsiębiorca, który poręcza za kogoś, powinien mieć przekonanie, że wywiąże się ze swoich obowiązków.

Publikacja: 08.07.2015 05:40

Jak pomóc w spłacie długu

Foto: Fotorzepa, Michał Walczak

Znajomy przedsiębiorca poprosił o poręczenie zapłaty określonej kwoty w zobowiązaniu, którego jest stroną. Aby to zrobić, warto dokładnie wiedzieć, jakie są konsekwencje takiego poręczenia.

Poręczenie jest pisemną umową między osobą poręczającą (poręczycielem) a wierzycielem (czyli osobą, z którą znajomy ma być związany zobowiązaniem). Na jej podstawie poręczyciel zobowiązuje się wobec wierzyciela wykonać zobowiązanie na wypadek, gdyby dłużnik go nie wykonał. Czyli na przykład, jeśli na podstawie zobowiązania Kowalski ma zapłacić Iksińskiemu 5 tys. zł – poręczyciel zobowiązuje się do zapłaty Iksińskiemu tej kwoty, gdyby nie zrobił tego Kowalski. Najważniejszą rzeczą przy poręczeniu jest zakres zobowiązania dłużnika w chwili dokonania samego poręczenia. Jeżeli dłużnik zobowiąże się dodatkowo do czegoś jeszcze po wykonaniu zobowiązania (np. zapłaty kolejnych 2 tys. zł) – nie zwiększy to zakresu odpowiedzialności poręczyciela.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Prawo w firmie
40 proc. opłat za mieszkanie w kosztach biznesu? Jest to możliwe
Prawo w firmie
Deregulacja po 100 dniach: rząd przyjął większość postulatów zespołu Brzoski
Prawo w firmie
Ofensywa deregulacyjna zdenerwowała biznes. „Trudno to wszystko śledzić”
Prawo w firmie
Prezes Urzędu Zamówień Publicznych z nowym zadaniem
Prawo w firmie
Jak odejść ze związku zawodowego