Krajowy klaster kluczowy to sieć powiązań o istotnym znaczeniu dla gospodarki kraju i wysokiej konkurencyjności międzynarodowej. KKK zostaną zidentyfikowane na poziomie krajowym, m.in. w oparciu o kryteria dotyczące: masy krytycznej, potencjału rozwojowego i innowacyjnego, dotychczasowej i planowanej współpracy oraz doświadczenia i potencjału koordynatora.

Sam klaster, na potrzeby konkursu prowadzonego przez resort gospodarki, definiowany jest jako geograficzne skupisko niezależnych podmiotów, reprezentujących określoną specjalizację gospodarczą, współpracujących i konkurujących ze sobą w ramach łańcucha wartości. Współpraca w ramach klastra ma charakter sformalizowany, jest realizowana w wymiarze zarówno wertykalnym, jak i horyzontalnym i jest ukierunkowana na osiągnięcie założonych wspólnych celów. Klaster stanowi źródło korzyści i tworzy nową wartość dla wszystkich typów podmiotów uczestniczących w klastrze, takich jak przedsiębiorstwa, uczelnie i inne jednostki naukowe, instytucje otoczenia biznesu, administrację publiczną oraz pozostałe organizacje wspierające.

Nagrodą w konkursie jest status Krajowego Klastra Kluczowego nadawany przez ministra gospodarki na okres 3 lat od dnia wystawienia dokumentu potwierdzającego jego przyznanie. Powiązaniu, któremu zostanie nadany ten status, przysługuje prawo do posługiwania się w korespondencji i promocji znakiem oraz nazwą „Krajowy Klaster Kluczowy". Koordynator KKK będzie ponadto uprawniony do aplikowania o wsparcie publiczne z programu „Inteligentny Rozwój 2014-2020", przeznaczonego na wzmocnienie ekspansji międzynarodowej. Wreszcie, projekty rozwojowe, zdefiniowane i uzgodnione przez grupy członków KKK, będą korzystały z preferencji w ramach systemu oceny przy aplikowaniu do różnych programów i działań pomocowych.

Informacje o konkursie, w tym jego regulamin, wzory dokumentów i kryteria wyboru znajdują się na stronie ministerstwa gospodarki.