Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych organizuje seminaria poświęcone działalności eksportowej. Z zaproszenia mogą skorzystać firmy już prowadzące taką działalność lub zainteresowane jej rozwojem. Celem spotkań będzie omówienie ułatwień wprowadzonych dla eksporterów w roku 2015 i zaprezentowanie instrumentów wsparcia. Dlatego w trakcie seminarium poruszane będą następujące zagadnienia:

- ochrona należności eksportowych,

- wsparcie działalności eksportowej poprzez faktoring,

- ułatwienia w prowadzeniu działalności eksportowej w prawie celnym,

- waga świadectwa pochodzenia towaru w eksporcie poza Unię Europejską,

- produkt polski – zmiana definicji krajowości towaru.

Szkolenia poprowadzą przedstawiciele Korporacji Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych, Służby Celnej, a także Krajowej Izby Gospodarczej. Odbędą się one w czterech miastach:

- Warszawa – 28 kwietnia,

- Gdańsk – 12 maja,

- Poznań – 13 maja

- Kraków – 20 maja.

Udział w seminariach jest bezpłatny. W celu rejestracji należy wypełnić formularz zgłoszeniowy, który jest dostępny na stronie www.kuke.com.pl.

Z kolei Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości zaprasza na seminarium przybliżające zasady przetargów publicznych organizowanych przez UNIDO, czyli wyspecjalizowaną instytucję ONZ ds. rozwoju przemysłu. Odbędzie się ono 6 maja 2015 r. w Warszawie w siedzibie Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (ul. Pańska 81/83). Dla przedsiębiorców będzie to unikalna okazja do zapoznania się z możliwościami współpracy z UNIDO. Seminarium otworzy dyrektor generalny UNIDO LI Yong oraz prezes PARP Bożena Lublińska-Kasprzak. Prelegentami spotkania będą eksperci UNIDO: Michael Dethlefsen oraz Tidiane Boy, a także ekspert PARP Małgorzata Pałysa.

Podczas spotkania przedsiębiorcy zapoznają się z procedurą przetargu publicznego w systemie ONZ z uwzględnieniem specyfiki UNIDO – od momentu rejestracji na portalu przetargowym do przygotowania odpowiedzi na zapytanie ofertowe. Przedstawione zostaną także możliwości współpracy polskiego biznesu z UNIDO.

Zadaniem UNIDO jest wspieranie procesów industrializacji i świadczenie pomocy krajom rozwijającym się oraz będącym w okresie transformacji gospodarczej. Działania organizacji koncentrują się wokół trzech obszarów tematycznych:

- wsparcie rozwoju przemysłu oraz jego modernizacja,

- wypracowanie nowych koncepcji rozwoju ekonomicznego,

- ochrona środowiska i energia.

Zgłoszenia będą przyjmowane do 29 kwietnia. Formularz i więcej informacji można zdobyć na stronie Enterprise Europe Network (www.een.org.pl).