Jakie formalności przy rejestracji auta kupionego w Unii

Z początkiem 2015 r. zniknęły z obiegu druki VAT-24 i VAT-25. Firma, która nabyła w ramach WNT samochód, nie musi składać w wydziale komunikacji zaświadczenia potwierdzającego rozliczenie podatku z tego tytułu.

Publikacja: 01.04.2015 05:50

Jakie formalności przy rejestracji auta kupionego w Unii

Foto: archiwum Rzeczpospolitej

- Prowadzę niewielkie biuro rachunkowe. Moi klienci sprowadzają z innych państw UE samochody, które następnie rejestrują w wydziale komunikacji. Słyszałam, że od 2015 r. nie ma obowiązku przedkładania VAT-25 przy rejestracji pojazdu. Czy zniesiony został także obowiązek zapłaty VAT od WNT tych pojazdów w terminie 14 dni? – pyta czytelniczka.

Nabywając wewnątrzwspólnotowo samochód, który ma zostać w Polsce zarejestrowany zgodnie z przepisami o ruchu drogowym, należy pamiętać, że termin na zapłatę VAT wynosi w tym przypadku 14 dni. Niezależnie od tego, czy WNT tego pojazdu wykazujemy w deklaracji VAT-7 (VAT-7K albo VAT-7D) czy VAT-8. Wynika to z art. 103 ust. 3 i 4 ustawy o VAT. Dotyczy to kupujących nowe środki transportu podatników VAT, jak i podmiotów niebędących podatnikami wymienionymi w art. 15 ustawy o VAT. I nie zmieniło się od 1 stycznia 2015 r.

Pozostało jeszcze 92% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Twoje wsparcie decyzji biznesowych i pomoc w codziennej pracy.
Interpretacje ważnych zmian prawa, raporty ekonomiczne, analizy rynku, porady i praktyczne wskazówki ekspertów „Rzeczpospolitej”.
Reklama
Prawo w firmie
Deregulacja idzie pełną parą. Co już jest gotowe, co czeka w kolejce
Prawo w firmie
Adam Zakrzewski: Zmiany, na które czekał rynek mieszkaniowy
Prawo w firmie
40 proc. opłat za mieszkanie w kosztach biznesu? Jest to możliwe
Prawo w firmie
Deregulacja po 100 dniach: rząd przyjął większość postulatów zespołu Brzoski
Prawo w firmie
Ofensywa deregulacyjna zdenerwowała biznes. „Trudno to wszystko śledzić”
Reklama
Reklama