Jakie formalności przy rejestracji auta kupionego w Unii

Z początkiem 2015 r. zniknęły z obiegu druki VAT-24 i VAT-25. Firma, która nabyła w ramach WNT samochód, nie musi składać w wydziale komunikacji zaświadczenia potwierdzającego rozliczenie podatku z tego tytułu.

Publikacja: 01.04.2015 05:50

Jakie formalności przy rejestracji auta kupionego w Unii

Foto: archiwum Rzeczpospolitej

- Prowadzę niewielkie biuro rachunkowe. Moi klienci sprowadzają z innych państw UE samochody, które następnie rejestrują w wydziale komunikacji. Słyszałam, że od 2015 r. nie ma obowiązku przedkładania VAT-25 przy rejestracji pojazdu. Czy zniesiony został także obowiązek zapłaty VAT od WNT tych pojazdów w terminie 14 dni? – pyta czytelniczka.

Nabywając wewnątrzwspólnotowo samochód, który ma zostać w Polsce zarejestrowany zgodnie z przepisami o ruchu drogowym, należy pamiętać, że termin na zapłatę VAT wynosi w tym przypadku 14 dni. Niezależnie od tego, czy WNT tego pojazdu wykazujemy w deklaracji VAT-7 (VAT-7K albo VAT-7D) czy VAT-8. Wynika to z art. 103 ust. 3 i 4 ustawy o VAT. Dotyczy to kupujących nowe środki transportu podatników VAT, jak i podmiotów niebędących podatnikami wymienionymi w art. 15 ustawy o VAT. I nie zmieniło się od 1 stycznia 2015 r.

Pozostało jeszcze 92% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Prawo w firmie
Rządowa deregulacja w Sejmie. Szybkie tempo prac i krytyka opozycji
Prawo w firmie
Najlepsze studia MBA w Polsce. Wyniki rankingu Perspektywy 2025
Prawo w firmie
Dialog między zamawiającymi a wykonawcami to priorytet. Debata "Rzeczpospolitej"
Prawo w firmie
Układy zbiorowe. Jest dobry sposób na ich upowszechnienie
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Prawo w firmie
Przełomowy wyrok TSUE w sprawie odpowiedzialności zarządu za podatki spółki