- Prowadzę niewielkie biuro rachunkowe. Moi klienci sprowadzają z innych państw UE samochody, które następnie rejestrują w wydziale komunikacji. Słyszałam, że od 2015 r. nie ma obowiązku przedkładania VAT-25 przy rejestracji pojazdu. Czy zniesiony został także obowiązek zapłaty VAT od WNT tych pojazdów w terminie 14 dni? – pyta czytelniczka.
Nabywając wewnątrzwspólnotowo samochód, który ma zostać w Polsce zarejestrowany zgodnie z przepisami o ruchu drogowym, należy pamiętać, że termin na zapłatę VAT wynosi w tym przypadku 14 dni. Niezależnie od tego, czy WNT tego pojazdu wykazujemy w deklaracji VAT-7 (VAT-7K albo VAT-7D) czy VAT-8. Wynika to z art. 103 ust. 3 i 4 ustawy o VAT. Dotyczy to kupujących nowe środki transportu podatników VAT, jak i podmiotów niebędących podatnikami wymienionymi w art. 15 ustawy o VAT. I nie zmieniło się od 1 stycznia 2015 r.
Przykład
Pan Konrad (osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej) sprowadził z Niemiec na własne potrzeby samochód osobowy (nowy środek transportu). Zakup samochodu został udokumentowany fakturą wystawioną przez niemieckiego sprzedawcę 1 grudnia 2014 r. Tego samego dnia pojazd został wydany przez sprzedawcę – obowiązek podatkowy z tytułu WNT tego pojazdu powstał zatem 1 grudnia 2014 r. (art. 20 ust. 9 ustawy o VAT). Sprowadzony samochód miał zostać zarejestrowany w wydziale komunikacji. Do 15 grudnia 2014 r. (tj. w terminie 14 dni od dnia powstania obowiązku podatkowego z tytułu WNT tego pojazdu) pan Konrad powinien był złożyć deklarację VAT-10 oraz zapłacić VAT na rachunek urzędu skarbowego.
Uwaga! Deklaracja VAT-10 dotyczy wyłącznie pojazdów (np. samochodów) spełniających definicję nowych środków transportu.
Przykład
Gdyby pan Konrad nabył w Niemczech używany samochód osobowy (niespełniający definicji nowego środka transportu), to nie powstałby u niego obowiązek rozliczenia podatku od WNT i nie byłby zobowiązany do złożenia deklaracji VAT-10 i zapłaty VAT od przywozu tego pojazdu do Polski.
Składający VAT-7, VAT-7K, VAT-7D lub VAT-8
Podatnicy VAT czynni (składający deklaracje VAT-7, VAT-7K lub VAT-7D) oraz podatnicy VAT korzystający ze zwolnienia i osoby prawne niebędące podatnikami (zobowiązane do składania deklaracji VAT-8), jeżeli nabywają wewnątrzwspólnotowo środki transportu, w tym spełniające definicje nowych środków transportu, które mają być przez nabywcę zarejestrowane w Polsce lub jeżeli nie podlegają rejestracji i będą użytkowane na terytorium kraju, są obowiązani, bez wezwania naczelnika urzędu skarbowego, do obliczania i wpłacania podatku w terminie 14 dni od dnia powstania obowiązku podatkowego na rachunek urzędu skarbowego w stosunku do tych nabywanych wewnątrzwspólnotowo pojazdów.
Przykład
Firmy A, B i C kupiły w ramach WNT samochody osobowe przeznaczone do rejestracji. 1 grudnia 2014 r. powstał obowiązek podatkowy z tytułu nabycia tych środków transportu, przy czym:
- firma A rozlicza WNT w deklaracji VAT-7,
- firma B rozlicza WNT w deklaracji VAT-7K,
- firma C rozlicza WNT w deklaracji VAT-7D.
Każda z tych firm jest zobowiązana zapłacić VAT od wewnątrzwspólnotowego nabycia samochodu osobowego w terminie do 15 grudnia 2014 r., tj. w terminie 14 dni od dnia powstania obowiązku podatkowego. Nie zmienia tego okoliczność, że podatek ten wykazały w składanych przez siebie do 26 stycznia 2015 r. (25 stycznia 2015 r. przypadał w niedzielę) deklaracjach podatkowych odpowiednio: VAT-7 (VAT-7K lub VAT-7D) w poz. 23 (podstawa opodatkowania) i poz. 24 (podatek należny), a w poz. 34 kwotę VAT od WNT nowego środka transportu zapłaconego w terminie 14 dni od dnia powstania obowiązku podatkowego. W sumowaniu kwoty podatku należnego (poz. 36) podatek wynikający z poz. 34 odejmuje się od sumy podatku wynikającego z pozostałych pozycji deklaracji.
W deklaracji VAT-7 (VAT-7K, VAT-7D) podatnik powinien wykazać wartość wewnątrzwspólnotowego nabycia (podstawę opodatkowania), podatek należny oraz podatek zapłacony w terminie 14 dni od powstania obowiązku podatkowego od WNT środka transportu (interpretacja Izby Skarbowej w Łodzi z 27 września 2013 r., IPTPP2/ 443-513/13-6/JS).
W przypadku podmiotów zobowiązanych do wykazania WNT pojazdu w deklaracji VAT-7, VAT-7K, VAT-7D lub VAT-8 fakt, czy nabywany wewnątrzwspólnotowo środek transportu spełnia definicję nowego środka transportu (>patrz ramka), nie ma wpływu na konieczność zapłaty podatku w terminie 14 dni od dnia powstania obowiązku podatkowego. Należy jednak pamiętać, że obowiązek podatkowy z tytułu WNT powstaje według różnych zasad, gdy przedmiotem WNT są:
- nowe środki transportu – obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania tych towarów, nie później jednak niż z chwilą wystawienia faktury przez podatnika podatku od wartości dodanej (art. 20 ust. 9 ustawy o VAT),
- pozostałe środki transportu (używane) – obowiązek podatkowy powstanie według zasady ogólnej (art. 20 ust. 5 zdanie pierwsze in principio ustawy o VAT), czyli z chwilą wystawienia faktury przez podatnika podatku od wartości dodanej, nie później jednak niż 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towaru będącego przedmiotem wewnątrzwspólnotowego nabycia.
Przykład
Środek transportu (samochód osobowy) nabyła wewnątrzwspólnotowo fundacja niebędąca podatnikiem VAT, zobowiązana do rozliczenia VAT od WNT w deklaracji VAT-8. Fundacja otrzymała pojazd 1 grudnia 2014 r. (i tego dnia zgodnie z warunkami sprzedaży miała miejsce jego dostawa), a faktura potwierdzająca jego dostawę została wystawiona 2 grudnia 2014 r. Nabyty pojazd ma być zarejestrowany w wydziale komunikacji. Fundacja powinna była zapłacić VAT w terminie 14 dni od dnia powstania obowiązku, tj. do:
- 15 grudnia 2014 r. – jeżeli nabyty samochód spełnia definicję nowego środka transportu,
- 16 grudnia 2014 r. – jeżeli nabyty samochód nie spełnia definicji nowego środka transportu.
W obu wariantach WNT auta fundacja wykazała w deklaracji VAT-8 za grudzień 2014 r. składanej do 26 stycznia 2015 r. (25 stycznia 2015 r. przypadał w niedzielę):
- w poz. 10 podstawę opodatkowania,
- w poz. 11 podatek należny,
- w poz. 18 kwotę VAT od WNT nowego środka transportu zapłaconego w terminie 14 dni od dnia powstania obowiązku podatkowego.
W sumowaniu kwoty podatku należnego (poz. 20) podatek wynikający z poz. 18 fundacja odjęła od sumy podatku wynikającego z pozostałych pozycji deklaracji.
Informacja VAT-23
Jeżeli w ramach nabycia wewnątrzwspólnotowego jest sprowadzany do Polski nowy środek transportu, od którego VAT rozlicza się w deklaracji VAT-10, albo nowy środek transportu lub inny środek transportu, od których podatek jest rozliczany w deklaracji VAT-7, VAT-7K, VAT-7D lub VAT-8 – jeżeli środek transportu ma być przez nabywcę zarejestrowany na terytorium kraju lub jeżeli nie podlega rejestracji, ale jest użytkowany na terytorium kraju, to nabywca musi przedłożyć w urzędzie skarbowym informację VAT-23 z dołączoną kopią faktury zakupu tego pojazdu (interpretacja Izby Skarbowej w Poznaniu z 10 października 2012 r., ILPP4/443-312/12-2/ISN). Obowiązek ten nie zmienił się 1 stycznia 2015 r.
Przykład
Znane nam z poprzednich przykładów podmioty (tj. pan Konrad, firmy A, B i C oraz fundacja) powinny były złożyć we właściwych urzędach skarbowych informacje VAT-23 wraz z dołączaną kopią faktury potwierdzającą nabycie przez nie pojazdu.
Uwaga! Gdy przedmiotem wewnątrzwspólnotowego nabycia są środki transportu nabywane w celach handlowych do dalszej odsprzedaży, które nie są rejestrowane ani użytkowane przez podatnika na terytorium kraju, wówczas nie ciąży na nim obowiązek obliczenia i wpłacenia podatku od towarów i usług z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia środka transportu w terminie 14 dni od dnia powstania obowiązku podatkowego na rachunek urzędu skarbowego. Podatnik nie ma też obowiązku złożenia informacji VAT-23 (interpretacja Izby Skarbowej w Poznaniu z 21 grudnia 2011 r., ILPP4/443-676/11-2/ISN).
Już nie istnieje
Do 31 grudnia 2014 r. naczelnicy urzędów skarbowych byli obowiązani do wydawania zaświadczeń dla celów związanych z rejestracją środków transportu potwierdzających:
1) uiszczenie przez podatnika podatku – w przypadkach, o których mowa w art. 103 ust. 3 i 4 ustawy o VAT, lub
2) brak obowiązku uiszczenia podatku z tytułu przywozu nabywanych z terytorium państwa członkowskiego innego niż terytorium kraju pojazdów, które mają być dopuszczone do ruchu na terytorium kraju (wynikało to z art. 105 ust. 1 ustawy o VAT)
– na formularzu VAT-25.
Urząd wydawał zaświadczenie na wniosek zainteresowanego. Urzędowy wzór tego wniosku to druk VAT-24.
Do wniosku VAT-24 trzeba było załączyć umowę lub fakturę stwierdzającą nabycie pojazdu przez wnioskodawcę oraz inne dokumenty potwierdzające WNT.
1 stycznia 2014 r. art. 105 ustawy o VAT został uchylony. Urzędy skarbowe nie wydają zaświadczeń VAT-25 i nie funkcjonują w obiegu prawnym druki VAT-24.
Uchylając art. 105 ustawy o VAT regulującej tryb ubiegania się o wydanie zaświadczenia VAT-25, ustawodawca uchylił również konsekwentnie art. 103 ust. 6 ustawy o VAT, który stał się w takiej sytuacji zbędny.
Powiązane zmiany w prawie o ruchu drogowym
Uchylenie wymienionych przepisów ustawy o VAT to konsekwencja zmian w prawie o ruchu drogowym.
Od 1 stycznia 2015 r., rejestrując pojazd w wydziale komunikacji, nie trzeba przedstawiać VAT-25.
Przykład
Gdyby znane z poprzednich przykładów podmioty (tj. pan Konrad, firmy A, B i C oraz fundacja) chciały zarejestrować spro- wadzone pojazdy dopiero w 2015 r., to do dokumentów składanych w wydziale komu- nikacji nie musiałyby załączać VAT-25.
Czasowa rejestracja
Gdy przed 1 stycznia 2015 r. czasowo zarejestrowano pojazd bez dołączonego do wniosku o rejestrację zaświadczenia VAT-25, to wydanie dowodu rejestracyjnego po 1 stycznia 2015 r. nie wymaga złożenia tego zaświadczenia. Czasowej rejestracji dokonuje się z urzędu – po złożeniu wniosku o rejestrację pojazdu (art. 74 ust. 2 pkt 1 prawa o ruchu drogowym).
Przykład
Gdyby znane z poprzednich przykładów podmioty (tj. pan Konrad, firmy A, B i C oraz fundacja) uzyskały w 2014 r. czasową rejestrację sprowadzonych pojazdów, a wydanie dowodu rejestracyjnego miałoby miejsce już w 2015 r., to nie będzie wymagane przedstawienie zaświadczenia VAT-25.
Autor jest doradcą podatkowym
Ściśle określone pojazdy
Nowe środki transportu to m.in. przeznaczone do transportu osób lub towarów pojazdy lądowe napędzane silnikiem o pojemności skokowej większej niż 48 centymetrów sześciennych lub o mocy większej niż 7,2 kilowata, jeżeli przejechały nie więcej niż 6000 kilometrów lub od momentu dopuszczenia ich do użytku upłynęło nie więcej niż sześć miesięcy. Za moment dopuszczenia do użytku pojazdu lądowego uznaje się dzień, w którym został on pierwszy raz zarejestrowany w celu dopuszczenia do ruchu drogowego lub w którym po raz pierwszy podlegał obowiązkowi rejestracji w celu dopuszczenia do ruchu drogowego w zależności od tego, która z tych dat jest wcześniejsza. Jeżeli nie można ustalić dnia pierwszej rejestracji pojazdu lądowego lub dnia, w którym podlegał on pierwszej rejestracji, to za moment dopuszczenia do użytku tego pojazdu uznaje się dzień, w którym został wydany przez producenta pierwszemu nabywcy, lub dzień, w którym został po raz pierwszy użyty dla celów demonstracyjnych przez producenta (zob. art. 2 pkt 10 lit. a ustawy o VAT).