Aktualizacja: 05.03.2015 05:05 Publikacja: 05.03.2015 05:05
Foto: www.sxc.hu
Tak orzekł Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w wyroku z 12 lutego 2015 r. w sprawie C-396/13 (Sähköalojen ammattiliitto przeciwko Elektrobudowie SA). Spór wszczął fiński związek zawodowy, który w imieniu polskich pracowników oddelegowanych do pracy przy budowie elektrowni atomowej wystąpił przeciwko polskiej spółce z roszczeniem o wyrównanie wynagrodzenia do poziomu gwarantowanego przez fiński układ dla sektora elektryfikacji i instalacji technicznych budynków. Zdaniem związku układ ten przewiduje obliczenie wynagrodzenia minimalnego pracowników na zasadach korzystniejszych niż te, które zastosowała polska spółka. Na ich podstawie pracownicy zostaliby wyżej zaszeregowani i nabyliby prawo do dodatku wakacyjnego, stałej diety i odszkodowania za czas poświęcony na dojazd do pracy, które układ gwarantuje fińskim pracownikom sektora w razie oddelegowania wewnątrzkrajowego.
Pieniądze publiczne powinny poprawiać płace i warunki pracy zatrudnionych – wynika z ogólnoeuropejskiego badania.
Członkowie zarządu będą mogli realnie bronić się w postępowaniach o przeniesienie na nich odpowiedzialności za podatkowe długi spółek.
Ugoda z fiskusem czy skrócenie okresu przedawnienia podatków to wyciągnięte z kosza pomysły komisji kodyfikacyjnej. Warto do nich wrócić w ramach deregulacji – przekonuje ekspert.
Nie będzie już Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców. Instytucja ta nie zostanie jednak zlikwidowana - informuje w wydanym oświadczeniu Dagmara Rybicka, rzeczniczka prasowa Rzecznika MŚP.
Przesłanki i czynniki efektywnego wdrażania projektów OZE przez JST uwzględniające kwestie ekonomiczne, środowiskowe i społeczne.
Rząd chce ukrócić patologie na rynku odzieży, obuwia i płynnego betonu. Przewóz takich towarów ma być ściśle nadzorowany systemem SENT.
Jazda na motocyklu to z całą pewnością wielka przyjemność, o czym zaświadczy każdy, kto chociaż raz miał okazję – legalnie, podkreślmy – poprowadzić maszynę na dwóch kołach.
Przybywa zadłużonych płatników. Mogą wnioskować o odroczenie terminu płatności, rozłożenie należności na raty, a nawet ich umorzenie. Decyzja ZUS, choć uznaniowa, nie może być dowolna i podlega kontroli sądowej.
Szef będzie musiał uzasadnić różnice w wysokości pensji, opierając się na obiektywnych i neutralnych pod kątem płci kryteriach. Obowiązek raportowania ma dotyczyć pracodawców zatrudniających co najmniej 100 pracowników.
Rozporządzenie o wynagrodzeniach nauczycieli w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli w 2025 r. zostało już opublikowane w Dzienniku Ustaw. W czwartek 20 marca wchodzi w życie.
Wierzyciel zgłosił wierzytelność w postępowaniu upadłościowym. O tym, że została pominięta, a postępowanie prawomocnie zakończone, dowiedział się z odpowiedzi na skargę na przewlekłość. Teraz domaga się odszkodowania od Skarbu Państwa.
Do uwolnienia się od podatkowego długu spółki nie wystarczy wskazanie jakiegokolwiek jej mienia. Ma to być realny majątek, pozwalający na skuteczną egzekucję w znacznej części.
Ingerencja organu nadzoru w uchwałodawstwo gminne może mieć miejsce tylko, gdy doszło do naruszenia prawa, a nie np. zasad celowości czy gospodarności.
Gdy wnioskodawca powołuje się na ogólne prawo do informacji publicznej, a istnieje inna szczególna podstawa do udostępnienia żądanych danych, np. ustawa o udostępnianiu informacji o środowisku, to należy jej udzielić w tym innym trybie.
Uniewinnionemu od zarzutów dyscyplinarnych nauczycielowi wypłaca się zaległe dodatki – uznał Sąd Najwyższy.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas