- Podczas rozmowy z brokerem dowiedziałem się o możliwości zawarcia gwarancji ubezpieczeniowej należycie wykonanej umowy. Chciałbym  się dowiedzieć, czy na pewno byłaby ona opłacalna dla mnie jako dla przedsiębiorcy.

Gwarancja ubezpieczeniowa należytego wykonania kontraktu to umowa zawierana pomiędzy przedsiębiorcami, czyli profesjonalnymi uczestnikami obrotu gospodarczego. Jak każda inna gwarancja ubezpieczeniowa jest skuteczną i coraz bardziej popularną formą zabezpieczenia interesów przedsiębiorców, zawierających oraz realizujących różne umowy gospodarcze.

Stronami umowy są: zakład ubezpieczeń udzielający gwarancji należycie wykonanego kontraktu, zwany gwarantem, oraz zleceniodawca gwarancji, czyli podmiot, który podjął się wykonania na rzecz swojego kontrahenta – beneficjenta gwarancji – określonego dzieła, zlecenia czy usługi. Umowy gwarancji ubezpieczeniowej dedykowane są szerokiej grupie przedsiębiorców, tj. zarówno osobom prawnym, jednostkom organizacyjnym pozbawionym osobowości prawnej, ale prowadzącym działalność gospodarczą, jak i osobom fizycznym zarejestrowanym w ewidencji działalności gospodarczej.

Istotą gwarancji należytego wykonania umowy jest zobowiązanie zakładu ubezpieczeń do spełnienia określonego przez strony świadczenia pieniężnego na rzecz beneficjenta gwarancji, na wypadek gdyby zleceniodawca gwarancji nie zdołał w ogóle wywiązać się ze swoich obowiązków wobec kontrahenta bądź wykonał je nieprawidłowo, np. z przekroczeniem terminu lub wadliwie.

Gwarancji ubezpieczeniowej nie należy utożsamiać i mylić z pojęciem umowy ubezpieczenia. Są to czynności ubezpieczeniowe różnego rodzaju, a zamienne ich używanie jest błędem. Istotną różnicą jest to, że przy gwarancji ubezpieczeniowej zakład ubezpieczeń nie naprawia określonej szkody, nie ocenia jej rozmiarów i okoliczności, natomiast realizuje jedynie ciążące na nim obowiązki, polegające na wypłacie kwoty, skonkretyzowanej w umowie gwarancyjnej.

Należy zauważyć, iż gwarancja ubezpieczeniowa należycie wykonanej umowy pełni kilka funkcji. Dla beneficjenta stanowi doskonałe narzędzie do zminimalizowania ryzyka gospodarczego ponoszonego w związku z realizacją kontraktu. Gwarant  może uzależnić zawarcie umowy od posiadania przez jego kontrahenta właśnie gwarancji ubezpieczeniowej, a poprzez to zapewnić sobie bezpieczeństwo otrzymania określonej w umowie gwarancyjnej kwoty w razie jego niepowodzenia podczas realizacji zlecenia. Jeżeli chodzi o wykonawcę kontraktu, to zawarcie umowy gwarancji ubezpieczeniowej pozwoli mu nie tylko na sprostanie wymogom kontrahenta (a poprzez to na uczestniczenie w obrocie gospodarczym bez angażowania własnych środków finansowych celem uiszczenia wymaganego zabezpieczenia, np. w postaci kaucji gwarancyjnej), ale także na zaprezentowanie się jako wiarygodny podmiot na rynku, posiadający od ubezpieczyciela rekomendację swojej wartości finansowej.