Targi spożywcze w Japonii SMTS

Japoński rynek, m.in. dlatego, że jest uważany za bardzo propartnerski, jest trudny do zdobycia. Nieznana tam firma może mieć trudności w przebiciu się i dotarciu do potencjalnych kontrahentów. Udział w międzynarodowych targach, w szczególności pod egidą oficjalnej placówki dyplomatycznej, może pomóc w przełamaniu tych barier

Publikacja: 03.01.2015 13:39

Targi spożywcze w Japonii SMTS

Foto: www.sxc.hu

Podejście do prowadzenia negocjacji i w ogóle biznesu jest na całym świecie bardzo zróżnicowane. Dotyczy to np. takich kwestii, jak podejście do czasu (wymagania, co do punktualności i przestrzegania ustalonych harmonogramów), hierarchiczności (kto z kim może rozmawiać), istoty umowy (ustne i pisemne zobowiązania), otwarcia na nowe projekty i nowych partnerów.

Ten ostatni element wiąże się z podziałem na tzw. kultury propartnerskie i protransakcyjne. I chociaż każdy taki podział i pewne szufladkowanie ludzi jest obarczone ryzykiem, to warto o nim wiedzieć. Przykładowo za protransakcyjną nację uważa się Amerykanów, dla których biznes to biznes. Mniej ważne z kim i w jakich warunkach się go podejmuje. Jeżeli przedsięwzięcie wydaje się opłacalne, to amerykańska firma chętnie nawiązuje kontakty. Inaczej jest w kulturach propartnerskich, gdzie liczy się dobre poznanie partnera, nawiązanie z nim przyjaznych relacji, a dopiero później można przystępować do poważnych rozmów o pieniądzach. Taką cechę przypisuje się m.in. Japończykom.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Prawo w firmie
Rządowa deregulacja w Sejmie. Szybkie tempo prac i krytyka opozycji
Prawo w firmie
Najlepsze studia MBA w Polsce. Wyniki rankingu Perspektywy 2025
Prawo w firmie
Dialog między zamawiającymi a wykonawcami to priorytet. Debata "Rzeczpospolitej"
Prawo w firmie
Układy zbiorowe. Jest dobry sposób na ich upowszechnienie
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Prawo w firmie
Przełomowy wyrok TSUE w sprawie odpowiedzialności zarządu za podatki spółki