W obrocie gospodarczym większość umów dotyczy wzajemnych świadczeń – jedna ze stron kontraktu zobowiązuje się do dostarczenia jakiegoś towaru czy wykonania jakiejś usługi, a druga – do zapłacenia wynagrodzenia. W takiej sytuacji, gdy przedsiębiorca ma problemy z uzyskaniem wynagrodzenia od kontrahenta, nie może od razu skierować sprawy do sądu czy komornika. Najpierw musi wezwać kontrahenta do zapłaty. Zgodnie bowiem z art. 491 § 1 kodeksu cywilnego jeżeli jedna ze stron dopuszcza się zwłoki w wykonaniu ciążącego na niej zobowiązania, druga może wyznaczyć jej odpowiedni termin do wykonania oraz zastrzec, że w razie bezskutecznego jego upływu będzie uprawniona do odstąpienia od umowy.
Pismo wierzyciela powinno mieć formę pisemną. Dobrze, jeśli zostanie wysłane poleconym lub za potwierdzeniem odbioru. Dzięki temu wierzyciel będzie mógł potwierdzić, że wezwanie do zapłaty zostało wysłane do dłużnika i że ten odebrał je w określonym dniu.
W wezwaniu do zapłaty należy oznaczyć dłużnika oraz kwotę zobowiązania wraz z odsetkami naliczonymi od dnia następnego po dniu, w którym upłynął termin płatności. Ponadto w wezwaniu trzeba podać tytuł – podstawę, z której wynika zobowiązanie. Może to być wskazanie określonej faktury czy umowy. Ważne, by w piśmie przedsiębiorca udzielił dłużnikowi dodatkowego terminu na uregulowanie zobowiązania, pod rygorem skierowania sprawy do sądu. Może być to np. 7, 14 czy 30 dni. Istotne jest ponadto wskazanie, w jaki sposób powinno nastąpić spełnienie świadczenia, a więc np. poprzez zapłatę określonej kwoty na konto, ze wskazaniem jego numeru. Przedsiębiorca wierzyciel powinien pamiętać też o tym, aby wezwanie do zapłaty podpisać oraz wskazać termin jego sporządzenia. Wierzyciel do wezwania może dołączyć kopię faktury czy umowy, na podstawie których dochodzi zapłaty.
Dopiero po bezskutecznym upływie dodatkowego terminu do spełnienia świadczenia przedsiębiorca może wnieść sprawę do sądu. Jeśli dłużnik nie spełnia świadczenia niezwłocznie po wezwaniu, to dopuszcza się zwłoki. W tej sytuacji do głównego zobowiązania wierzyciel ma prawo naliczania odsetek. Dłużnik nie może się ubiegać o zwolnienie z obowiązku zapłaty odsetek za zwłokę, nawet jeżeli udowodni, że opóźnienie spowodowały okoliczności przez niego niezawinione. Wierzyciel może zaś domagać się odsetek niezależnie od tego, czy z powodu opóźnienia poniósł straty. Odsetki są bowiem rodzajem rekompensaty za to, że wierzyciel nie mógł z pieniędzy skorzystać wcześniej.
WZÓR PRZEDSĄDOWEGO WEZWANIA DO ZAPŁATY
Warszawa, 10 sierpnia 2014 r.
miejscowość i data
Lean-Group sp. z o.o.
ul. Okrężna 15
02-904 Warszawa
(nazwa i adres wierzyciela)
Kon-Pak sp. z o.o.
ul. Marszałkowska 143
00-108 Warszawa
(nazwa i adres dłużnika)
Wezwanie do zapłaty
Szanowni Państwo
Uprzejmie informujemy, iż do dnia dzisiejszego nie otrzymaliśmy zapłaty należności wynikających z faktury VAT:
1. Nr 44/2014 z dnia 30 stycznia 2014 r. na kwotę 50 000 zł (słownie: pięćdziesiąt tysięcy złotych), której termin płatności minął z dniem 30 maja 2014 r.
W związku z tym prosimy o uregulowanie w terminie 14 dni od dnia otrzymania niniejszego pisma wyżej wymienionej kwoty wraz z odsetkami ustawowymi za opóźnienie w płatności faktury, poprzez zapłatę należności na rachunek wierzyciela prowadzony przez Bank X nr 60 1495 8539 7412 0000 0872 1963.
Jednocześnie uprzejmie informujemy, że niniejsze wezwanie jest ostateczne i w przypadku nieprzekazania należnej sumy w wyznaczonym terminie skierujemy sprawę na drogę postępowania sądowego bez ponownego wezwania do zapłaty.
Z poważaniem
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
(podpis)
Załączniki:
– kopia faktury VAT Nr 44/2014 z dnia 30 stycznia 2014 r. ?na kwotę 50 000 zł