Starosta cofnął przedsiębiorcy prowadzącemu działalność transportową, licencję na przewóz osób, po tym jak dowiedział się z Krajowego Rejestru Karnego, że ten został skazana za przestępstwo przeciwko wiarygodności dokumentów na karę grzywny i skazanie to nie uległo jeszcze zatarciu. Jego zdaniem przewoźnik przestał spełniać warunki do posiadania licencji z uwagi na utratę dobrej reputacji. Decyzję tą następnie podtrzymało Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Krakowie.
Przedsiębiorca, w skardze do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, wniósł o uchylenie obu decyzji, twierdząc, że organy administracji nie podjęły wszelkich niezbędnych czynności do dokładnego wyjaśnienia stanu faktycznego sprawy, odmawiając jego przesłuchania i zdając się jedynie na suche informacje zawarte w rejestrze.
WSA oddalając skargę stwierdził, że wymóg dobrej reputacji przewoźnika przestanie być spełniony jeżeli przewoźnik został skazany prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwo umyślne: karne skarbowe, przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji, mieniu, obrotowi gospodarczemu, wiarygodności dokumentów, ochronie środowiska lub warunkom pracy i płacy albo innym przepisom dotyczącym wykonywania zawodu, w myśl ustawy o transporcie drogowym. Sąd dodał, że jeżeli do tego dojdzie, to organ nadzoru musi obligatoryjnie cofnąć licencję na przewóz osób.
Przewoźnik złożył kasację do Naczelnego Sądu Administracyjnego. W skardze zawarł również wniosek o wstrzymanie wykonania decyzji w całości. Jego zdaniem, natychmiastowe jej wykonanie skutkowałoby niebezpieczeństwem wyrządzenia szkody, bowiem wiązałoby się nie tylko z utrudnieniami w prowadzonej działalności, ale również z koniecznością zlikwidowania prowadzonego przez niego przedsiębiorstwa.
Wskazał również na orzeczenie NSA o sygnaturze akt I GSK 1476/11, zgodnie z którym, już sam fakt znacznego utrudnienia w prowadzeniu działalności gospodarczej w związku z wykonaniem zaskarżonej decyzji, mogący spowodować konieczność likwidacji przedsiębiorstwa, uzasadnia uznanie, że może zachodzić niebezpieczeństwo wyrządzenia znacznej szkody i spowodowania trudnych do odwrócenia skutków.
Sąd 24 września 2014 roku przychylił się do wniosku przedsiębiorcy.
NSA stwierdził, iż w sprawie prawdopodobne jest, że pozbawienie przewoźnika posiadanej dotychczas licencji transportowej zagrozi istnieniu prowadzonego przez niego przedsiębiorstwa, którego głównym przedmiotem działalności jest transport osób.
Jego zdaniem,
sytuację, w której cofnięcie licencji może realnie prowadzić do likwidacji przedsiębiorstwa, należy zakwalifikować jako niebezpieczeństwo spowodowania skutku, który byłby trudny do odwrócenia w razie ewentualnego późniejszego zakwestionowania przez sąd administracyjny zgodności z prawem zaskarżonych decyzji.
Sąd dodał również, iż jeśli postępowanie sądowoadministracyjne zakończyłoby się ostatecznie wyeliminowaniem zaskarżonej decyzji z obrotu prawnego, to wcześniejsze wykonanie tej decyzji , czyli cofnięcie licencji, sprawiłoby, że kontrola sądowa okazałaby się wówczas iluzoryczna (II GSK 1506/14).
Orzeczenie jest prawomocne.