Trybunał Konstytucyjny umorzył postępowanie dotyczące pytania Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie o przepisy ustawy o drogach publicznych. Chodzi o regulacje, na podstawie których kierowcy np. ciężarówek byli kilkakrotnie karani za brak opłaty za przejazd odcinkiem drogi krajowej.

Inspekcja Transportu Drogowego nakładała kilka kar za przejazd odcinkiem płatnej drogi krajowej, gdy kilka bramownic wykryło brak opłaty. Za przejazd pod każdą z nich kara wynosiła 3 tys. zł.

Wielu prawników, a także rzecznik praw obywatelskich podnosili, że taka praktyka jest niezgodna z konstytucją.

Sprawę do Trybunału Konstytucyjnego skierował (w formie pytania) wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, który zajmował się ukaraniem kierowcy za niewniesienie opłat. Umorzenie postępowania przez TK może być rozczarowaniem dla wielu kierowców.

Jadwiga Dudzik z Zespołu Prawnego Transtica wskazuje, że TK nie mógł inaczej postąpić, gdyż sąd zajmował się skargą na jedną decyzję o ukaraniu kierowcy. A pytania skierowane do TK odnosiły się m.in. do tego, że kwestionowany przepis pozwala ukarać kierowcę wielokrotnie za jedno naruszenie.

– Gdyby sąd zebrał w całość wszystkie decyzje o ukaraniu tego kierowcy za nieopłacony przejazd na jednym docinku drogi, to sprawa nie zostałaby umorzona – uważa Jadwiga Dudzik.

Trybunał w swoim postanowieniu i tak odniósł się do wielokrotnego karania kierowców na jednym odcinku drogi krajowej za brak opłat.

Jadwiga Dudzik zwraca uwagę, że w uzasadnieniu postanowienia TK wskazał, iż wielokrotne karanie nie powinno mieć miejsca. I odwołał się do innych wyroków WSA, zgodnych z konstytucyjnymi zasadami, które w podobnych sprawach orzekały, że na jednym odcinku drogi może być nałożona tylko jednak kara.

Jak zaznaczył Trybunał, przywołane orzeczenia dowodzą, iż prokonstytucyjna wykładnia kwestionowanego przez WSA przepisu może doprowadzić do usunięcia odnotowanych przez sąd wątpliwości.

Sygnatura akt P 36/13