Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy
potwierdził, że odłączenie od firmy dwóch jej części i ich przekazanie synom nie musi się wiązać z opodatkowaniem VAT takiej operacji. Wystarczy wykazać, że przejmowana przez synów część firmy mogłaby być samodzielną firmą
(nr interpretacji ITPP2/443-821/14/EB)
.
Sprawa dotyczy właściciela dość sporego przedsiębiorstwa, na które składa się pięć stacji benzynowych. Podatnik dwie z nich planuje podarować synom, po jednej dla każdego.
Dostawa towarów należących do podatnika, czyli przeniesienie prawa do rozporządzania nim jak właściciel, z reguły jest czynnością opodatkowaną VAT, nawet gdy podatnik dokonuje jej nieodpłatnie. Ojciec uznał jednak, że w tym przypadku można zastosować odstępstwo od tej zasady. Przepisów ustawy o VAT w ogóle nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Podatnik chciał się upewnić, że w opisywanej przez niego sytuacji transakcja będzie dotyczyć zorganizowanej części przedsiębiorstwa.
Darowizna będzie obejmować wszystkie towary i urządzenia przypisane do stacji, tj. wiaty, zadaszenia i budynki, plac manewrowy z chodnikiem, parking, zbiorniki ?i dystrybutory na benzynę i olej napędowy oraz kompletne wyposażenie magazynowe i biurowe, a także towary handlowe. Przedsiębiorstwo – jak wyjaśniał podatnik ?– prowadzone jest w ten sposób, że każda ze stacji paliw jest wyodrębnioną ?w strukturze organizacyjnej jednostką gospodarczą posiadającą konkretnie przypisane źródła przychodów i kosztów oraz wyodrębniony inwentarz składników majątkowych, posiada także przypisane wyłącznie jednej stacji kasy fiskalne. Pracownicy zatrudnieni przez ojca zostaną w przyszłości zatrudnieni przez obdarowanych.
Zgodnie z art. 2 pkt 27e ustawy o VAT pod pojęciem zorganizowanej części przedsiębiorstwa rozumie się organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.
Izba skarbowa przyznała, że opisane przez ojca stacje benzynowe są zorganizowanymi częściami przedsiębiorstwa w rozumieniu powyższego przepisu.
– Aby w rozumieniu przepisów podatkowych, określony zespół składników majątkowych mógł zostać uznany za zorganizowaną część przedsiębiorstwa, nie jest wystarczające jakiekolwiek zorganizowanie masy majątkowej, ale musi się ona odznaczać pełną odrębnością niezbędną do samodzielnego funkcjonowania ?w obrocie gospodarczym.
Zorganizowaną część przedsiębiorstwa tworzą więc składniki będące w takich wzajemnych relacjach, by można było mówić o nich jako o zespole, a nie o zbiorze przypadkowych elementów, których jedyną cechą wspólną jest własność jednego podmiotu gospodarczego.
Oznacza to, że zorganizowana część przedsiębiorstwa nie jest sumą poszczególnych składników, za pomocą których będzie można prowadzić odrębny zakład, lecz zorganizowanym zespołem tych składników, przy czym punktem odniesienia jest tutaj rola, jaką składniki majątkowe odgrywają w funkcjonowaniu przedsiębiorstwa – wyjaśniła izba przesłankę wyodrębnienia organizacyjnego.
– Wyodrębnienie finansowe nie oznacza samodzielności finansowej, ale sytuację, w której poprzez odpowiednią ewidencję zdarzeń gospodarczych możliwe jest przyporządkowanie przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań do zorganizowanej części przedsiębiorstwa – tłumaczył organ przesłankę wyodrębnienia finansowego, uznając ostatecznie, że obydwie są spełnione.