Tak.
Przede wszystkim trzeba wskazać, że decyzja o warunkach zabudowy wydawana jest dla konkretnego terenu, a nie tylko i wyłącznie dla wyodrębnionych działek. W związku z tym nawet teoretycznie, gdy część działki objęta jest miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, to po pozytywnych wynikach analizy urbanistycznej można wydać decyzję ?o warunkach zabudowy dla drugiej części działki. Tym bardziej więc w omawianym przypadku bezzasadny będzie argument, ?że warunki zabudowy należałoby rozpatrywać osobno dla nowej działki. Co do zasady nie ma takiej potrzeby.
Wyjątkiem są przypadki, gdy okaże się, ?że są inne wyniki analizy urbanistycznej, ponieważ w postępowaniu administracyjnym działka byłaby postrzegana jako część większej nieruchomości. Opisany przez czytelnika stan faktyczny nie stwarza zagrożeń w postaci możliwości wygaśnięcia decyzji administracyjnej. W ustawie ?o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym wygaśnięcie (czyli utrata mocy) decyzji o warunkach zabudowy następuje jedynie w przypadku wydania dla terenu pozwolenia na budowę na podstawie innej decyzji lub też uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. ?A są to sytuacje zupełnie inne od rozważanej.
Także w przypadku, gdy decyzja ?o warunkach zabudowy jest dla przedsiębiorcy ostateczna i dysponuje on prawem własności działki, której ona dotyczy, może on być ?w miarę spokojny co do jej trwałości. Uprawnienia przedsiębiorcy mogą się zmienić tylko w przypadku uchwalenia przez gminę miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego o innym przeznaczeniu terenu (do czego na ogół zbyt szybko nie dochodzi). Zmiany związane z powiększeniem powierzchni działki raczej tego rodzaju problemu nie będą sprawiały.
Oczywiście, czym innym będzie już badanie przez konkretnego starostę (czy prezydenta miasta na prawach powiatu) przed wydaniem pozwolenia na budowę zgodności konkretnego projektu budowlanego z ostateczną decyzją o warunkach zabudowy. W takiej sytuacji starosta nie może stwierdzić nieważności decyzji ?o warunkach zabudowy, ale może zauważyć jej sprzeczność z projektem. Ważne jest więc dobre sformułowanie wniosku o wydanie warunków zabudowy, aby później nie pojawiły się tego typu nieporozumienia ?na dalszych etapach postępowania ?administracyjnego.
—Maciej J. Nowak, ?radca prawny