W opisanym przypadku należałoby rozważyć przygotowanie do sądu wniosku ?o doręczenie nakazu zapłaty na prawidłowy adres. We wniosku trzeba przedstawić dokładnie całą sytuację, zwłaszcza wyjaśnić dlaczego adres, na który wysłano nakaz zapłaty jest nieprawidłowy. W praktyce zdarzają się przypadki, że pisma z sądów są kierowane na adresy, pod którymi dane osoby aktualnie nie mieszkają. Nie ma w tym winy sądów: czasem błędny adres wskazany zostanie w pozwie.
Aby wyjaśnić wszystkie okoliczności, można powołać się na dowody. Mogą to być ?np. zeznania świadków – rodziców na okoliczność tego, że pozwany zamieszkuje ?w innym miejscu.
Od momentu, gdy sąd doręczy nakaz zapłaty na prawidłowy adres, pozwany musi – tak jak w zwykłej sytuacji – podjąć obronę procesową. Na przykład w przygotowanym sprzeciwie musi wskazać na fakty i dowody, z których by wynikało, że zapłata wskazanej w pozwie kwoty jest nienależna. Warto przyjrzeć się dowodom, ?które powód wskazał w pozwie. Możliwe, że okażą się niewystarczające. ?Może tam na przykład brakować umowy stanowiącej podstawę świadczenia ?lub też brakować wykazania przez powoda, że jego świadczenie (za które ?należne byłoby wynagrodzenie) zostało wykonane. W takim wypadku trzeba zaprzeczyć wszystkim wyraźnie nieprzyznanym faktom i twierdzeniom strony powodowej, co skomplikuje znacząco jej sytuację procesową.
Między innymi z tego powodu tak ważne jest działanie związane z żądaniem doręczenia nakazu zapłaty na prawidłowy adres. Jeżeli nie będzie ono podjęte, ?nakaz zapłaty stanie się prawomocny i już sąd nie będzie mógł brać pod ?uwagę okoliczności związanych z niedostatecznie wykazanymi twierdzeniami ?w pozwie.
Alternatywnym rozwiązaniem wobec żądania doręczenia nakazu zapłaty ?na prawidłowy adres jest wniosek o przywrócenie terminu do przygotowania sprzeciwu od nakazu zapłaty. Przy takim jednak wariancie trzeba wykazać, ?że uchybiono terminowi do wniesienia sprzeciwu od nakazu bez własnej winy. ?Czasem może się to okazać trudniejsze niż skierowanie wniosku ?o doręczenie nakazu na prawidłowy adres.
—Maciej J. Nowak ?radca prawny