Tak, łączny okres zatrudnienia tej osoby u czytelnika wynosi już trzy lata. Obowiązuje ją zatem trzymiesięczny, a nie miesięczny okres wypowiedzenia obecnej umowy.

Ustalając zakładowy staż do określenia długości wymówienia, przyjmuje się wszystkie okresy zatrudnienia, na które składają się:

W wyroku z 28 marca 2002 r. ?(I PKN 81/01) Sąd Najwyższy wskazał, że „okres zatrudnienia u danego pracodawcy" w rozumieniu art. 36 § 1 k.p. to zatrudnienie na podstawie jednej umowy o pracę na czas nieokreślony, która jest rozwiązywana za wypowiedzeniem, lub nieprzerwane (ciągłe) zatrudnienie u tego samego (danego) pracodawcy na podstawie kilku stosunków pracy. Okres zatrudnienia u poprzedniego pracodawcy może być wliczony tylko na warunkach z art. 36 § 1

1

k.p. Poprzedni okres zatrudnienia u tego samego pracodawcy jest „okresem zatrudnienia u poprzedniego pracodawcy" w rozumieniu art. 36 § 1

1

k.p., jeżeli między nim a nowym zatrudnieniem jest przerwa. Nie może być on wliczony na mocy art. 36 § 11 k.p., co wyklucza równocześnie traktowanie go jako okresu zatrudnienia u pracodawcy w rozumieniu ?art. 36 § 1 k.p.

Ta opinia spotkała się jednak z dosyć powszechną krytyką ?i została odrzucona w uchwale SN z 15 stycznia 2003 r. (III PZP 20/02). Według niej przy ustalaniu okresu wypowiedzenia umowy na czas nieokreślony (art. 36 § 1 k.p.) uwzględnia się wszystkie okresy zatrudnienia u tego samego (danego) pracodawcy. Uzasadniając to stanowisko, SN wskazał m.in, że kiedy ustawodawca zdecydował o zróżnicowaniu długości okresu wypowiedzenia umowy na czas nieokreślony w zależności od okresu zatrudnienia pracownika u pracodawcy, to za wykładnią uwzględniającą w tym stażu jedynie zatrudnienie ostatnie, bezpośrednio poprzedzające wypowiedzenie, i nieuwzględnianiem zatrudnienia wcześniejszego musiałyby przemawiać jakieś istotne racje. Zdaniem SN takich istotnych racji brakuje.

Skoro wliczamy wszystkie wcześniejsze okresy, to łącznie pracownik czytelnika jest już zatrudniony trzy lata:

Do okresu zatrudnienia, od którego zależy okres wymówienia umowy bezterminowej w rozumieniu art. 36 § 1 k.p., wlicza się okres jej wypowiedzenia (uchwała SN z 4 kwietnia 1979 r., I PZP 33/78). Okres zatrudnienia u pracodawcy liczy się zatem do dnia rozwiązania angażu z upływem okresu wypowiedzenia.

Kilka tygodni do pożegnania

Długość okresu wypowiedzenia angażu zawartego na czas nieokreślony zależy od tzw. zakładowego stażu pracy, czyli okresu zatrudnienia w stosunku pracy u pracodawcy, i wynosi: