Chodzi o Cosme, czyli „Program na rzecz konkurencyjności przedsiębiorstw oraz małych i średnich przedsiębiorstw". To nowy ogólnoeuropejski program ramowy UE przewidziany na lata 2014–2020. Jest on następcą „Programu na rzecz konkurencyjności i innowacyjności – CIP".

W programie Cosme na finansowanie małych i średnich firm przewidziano 1,4 mld euro. Program będzie funkcjonował na zasadzie gwarancji finansowania dla banków i innych instytucji finansowych, pomagając zapewnić im więcej pożyczek i leasingu dla firm z sektora MŚP. Pomoc dla nich przyjmie formę m.in. kredytów inwestycyjnych, leasingu, pożyczek podporządkowanych i gwarancji bankowych.

Sprawdzony schemat

Przepływ pieniędzy będzie taki jak w programie CIP, a więc od Komisji Europejskiej przez Europejski Fundusz Inwestycyjny i następnie pośredników finansowych do przedsiębiorców w poszczególnych krajach.

22 lipca br. Bruksela zarządzająca programem zawarła porozumienie z Europejskim Funduszem Inwestycyjnym, w myśl którego EFI wybierze narodowych pośredników finansowych, a następnie ci będą oferować finansowanie przedsiębiorcom w swoich krajach. Konkurs na pośredników EFI otworzył 4 sierpnia br. A to oznacza, że najprawdopodobniej już jesienią przedsiębiorcy będą się mogli udać m.in. do krajowych banków i uzyskać tam np. preferencyjną pożyczkę czy poręczenie z UE.

Pomoc dla funduszy

EFI otworzył też konkurs dla funduszy inwestycyjnych, private equity oraz spółek specjalnego przeznaczenia inwestujących w małe i średnie firmy.

Fundusze mogą się  ubiegać o finansowanie udziałowe ze strony EFI. Obejmie ono od 7,5 do 25 proc. kapitału funduszu, przy czym maksymalna wartość finansowania nie może przekroczyć 30 mln euro. Inwestycje EFI obejmą okres od pięciu do 15 lat. Wsparte fundusze będą inwestować w MŚP, szczególnie te działające ponad granicami.

Duże zainteresowanie

W Polsce informacji nt. instrumentów z ramowych programów UE (m.in. Cosme i Horyzont 2020) udziela Krajowy Punkt Kontaktowy ds. Instrumentów Finansowych Programów UE przy Związku Banków Polskich.

Jak przewiduje Arkadiusz Lewicki, dyrektor tej instytucji, konkursy na pośredników finansowych, a następnie ich oferta dla firm, będą się cieszyć dużym zainteresowaniem polskich przedsiębiorców.

– Liczba pośredników będzie większa niż w programie CIP. Na ogłoszenia EFI odpowiedzą zarówno instytucje mające już doświadczenie w realizacji tych instrumentów, jak i banki, firmy leasingowe czy fundusze gwarancyjne niezaangażowane dotychczas w ten proces – uważa Lewicki.

Pożyczki i poręczenia

Ramowy program z lat 2007–2013 wciąż aktywny

Oczekując na wyłonienie krajowych pośredników finansowych w programie Cosme, polscy przedsiębiorcy mogą wciąż skorzystać z programu CIP. „Program na rzecz konkurencyjności i innowacyjności – CIP" to poprzednik Cosme. Według danych Komisji Europejskiej skorzystało z niego 312 tys. firm w Europie. Udzielono im pożyczek i leasingu na 16 mld euro oraz 2,8 mld euro w formie kapitału wysokiego ryzyka. W Polsce z programu skorzystało 6 tys. przedsiębiorstw. Łącznie siedmiu pośredników (Bank Pekao, BNP Paribas Bank Polska, BPH, Fundusz Poręczeń Kredytowych Polfund, EFL, PFG i Alior Bank) zaoferowało im 4,1 mld zł. Oferta Pekao, BPH, Polfundu i Alior Banku jest nadal aktualna. Ci czterej pośrednicy mają dla firm ok. 2 mld zł.