Rz: Czy w świadectwie pracy trzeba wpisać informację ?o wykorzystaniu przez etatowca zwolnienia od pracy na opiekę nad dzieckiem z art. 188 k.p.?
Katarzyna Pietruszyńska:
Tak. ?W świadectwie pracy, oprócz informacji określonych w art. 97 § 2 k.p., a więc dotyczących okresu i rodzaju wykonywanej pracy, zajmowanych stanowisk, trybu rozwiązania albo okoliczności wygaśnięcia stosunku pracy, zamieszcza się informacje niezbędne ?do ustalenia uprawnień ?ze stosunku pracy i uprawnień ?z ubezpieczenia społecznego. Obejmuje to także wykorzystanie w roku kalendarzowym, w którym ustał stosunek pracy, zwolnienia od pracy przewidzianego w art. 188 k.p. Liczbę dni tego zwolnienia wybranego przez pracownika należy podać w ust. 4 pkt 5 świadectwa pracy.
Czy szef ma możliwość weryfikacji prawdziwości oświadczenia złożonego przez pracownika o faktycznym niewybraniu przez drugiego rodzica, np. opieki na dziecko?
Nie. Pracodawca nie może zweryfikować prawdziwości złożonego przez pracownika oświadczenia ani skontrolować, czy drugi rodzic/opiekun nie korzysta z opieki na potomka. Ma prawo odebrać od podwładnego oświadczenie ?o tym, czy będzie korzystał z tzw. dni opieki na dziecko i włączyć je do akt osobowych. Nie może jednak żądać takiej deklaracji od drugiego rodzica lub opiekuna ani występować do zatrudniającego go pracodawcy o wydanie takiego pisma.
Czy zatrudniającemu wolno odmówić udzielenia zwolnienia pracownikowi, któremu z pensji ściąga alimenty na dziecko ?i powszechnie wiadomo, że ojciec nie ma z nim żadnego kontaktu, bo matka wyjechała z dzieckiem za granicę?
Kodeks pracy nie definiuje pojęcia „pracownik wychowujący dziecko". Przyjmuje się, że z tzw. zwolnienia na dziecko może skorzystać pracownik, któremu przysługuje władza rodzicielska i który faktycznie uczestniczy ?w jego wychowaniu. To, ?że ojciec ma zasądzone alimenty na dziecko czy ?z nim nie mieszka, nie przesądza o tym, że nie uczestniczy w jego wychowaniu. Jedynie gdyby ojciec w ogóle nie miał możliwości sprawowania opieki nad dzieckiem, należy przyjąć, że nie ma podstaw do udzielenia mu zwolnienia.
Pracodawca zatrudnia oboje rodziców i jedno z nich wzięło już dwa dni opieki, a oboje złożyli oświadczenia o tym, że chcą korzystać z uprawnień związanych z rodzicielstwem. Czy szef ma prawo odmówić tego wolnego?
Tak. Gdy jeden rodzic wykorzystał w roku dwa dni opieki nad potomkiem, ?a mimo to drugi rodzic występuje z wnioskiem ?o takie wolne, pracodawca ma prawo odmówić.
Czy jeśli szef konsekwentnie odmawia zwolnienia na dziecko albo innego uprawnienia rodzicielskiego, np. urlopu ojcowskiego, podwładny może prosić o pomoc inspektora pracy?
Tak. Pracodawca, który bezpodstawnie odmawia udzielenia dni opieki na latorośl, popełnia wykroczenie przeciwko prawom pracownika zagrożone grzywną do 30 tys. zł. W takim przypadku pracownik może złożyć skargę na pracodawcę w okręgowym inspektoracie pracy właściwym dla siedziby pracodawcy. Adresy inspektoratów dostępne są na stronie internetowej www.pip.gov.pl
—rozmawiała Anna Abramowska