Blisko sto podmiotów zgłosiło uwagi do projektu założeń do ustawy o monitoringu wizyjnym. Są wśród nich m.in. organizacje pozarządowe monitorujące respektowanie praw człowieka oraz instalatorzy systemów dozoru wizyjnego.

Po pierwszym etapie konsultacji MSW zdecydowało o opracowaniu drugiej wersji założeń i przeprowadzeniu powtórnych konsultacji.

Zgodnie z projektem wprowadzony miałby zostać obowiązek oznaczenia miejsca usytuowania kamer, a monitoring w otwartej przestrzeni byłby prowadzony wyłącznie w celu zapewnienia bezpieczeństwa i porządku publicznego lub w celu ochrony osób i mienia.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych przedstawiło założenia w grudniu 2013 r. W ramach trwających ponad pół roku konsultacji resort wystąpił o opinie m.in. do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych, Rzecznika Praw Obywatelskich, policji, prokuratury, Krajowej Rady Komendantów Straży Miejskich i Gminnych. W proces konsultacji włączeni zostali też wojewodowie i prezydenci największych miast - łącznie założenia zostały przekazane do 94 podmiotów. Głos w sprawie zabrały do tej pory m.in. organizacje pozarządowe zajmujące się monitorowaniem respektowania praw człowieka, a także organizacje reprezentujące branżę instalatorów systemów monitoringu oraz branżę ochrony osób i mienia.

Na konieczność szybkiego uchwalenia przepisów zwróciła uwagę m.in. Helsińska Fundacja Praw Człowieka. "Brak precyzyjnych regulacji dotyczących stosowania monitoringu powoduje utrzymujący się stan naruszania praw i wolności obywatelskich, zarówno z punktu widzenia gwarancji konstytucyjnych, jak i międzynarodowych standardów ochrony praw człowieka" - napisała HFPC w opinii.

Głównym celem projektowanej ustawy jest unormowanie zasad prowadzenia monitoringu wizyjnego w otwartej i zamkniętej przestrzeni przeznaczonej do użytku publicznego.Projekt nie odnosi się do osób prowadzących monitoring wizyjny wyłącznie w celach prywatnych.

Projektowane przepisy wprowadzają zasady prowadzenia monitoringu, oddzielnie dla otwartej i zamkniętej przestrzeni publicznej. Ustawa ma też określić prawa osób, które są obejmowane monitoringiem; sprecyzuje, kto będzie miał dostęp do systemów monitoringu wizyjnego bądź uzyskiwania z nich informacji. Zgodnie z projektem wgląd do nagrań z monitoringu oraz możliwość kopiowania zarejestrowanego obrazu będą miały jedynie służby odpowiedzialne za zapewnienie bezpieczeństwa i porządku publicznego.

 

pap,kno