Przygotowany przez resort finansów projekt ma zastąpić obowiązującą ustawę z 1995 r. Jej przepisy sprzed niemal dwóch dekad nie zawsze są dostosowane do dzisiejszych realiów obrotu papierami wartościowymi.
Rozszerzony ma być katalog podmiotów uprawnionych do emisji obligacji – teraz będą mogły to robić także podmioty zagraniczne oraz spółki celowe. Wzorem bardziej rozwiniętych i głębokich rynków mają być wprowadzone obligacje wieczyste (perpetual bonds), których emitent nie zobowiązuje się do wykupu obligacji w określonym terminie, lecz do wypłaty obligatariuszom stałego dochodu przez czas nieograniczony.
Mają się też pojawić obligacje podporządkowane, dla których roszczenia w razie niewypłacalności emitenta zaspokajane są w kolejności wskazanej w ich warunkach emisji, a nie na zasadach ogólnych.
Wśród proponowanych zmian zwraca też uwagę instytucja zgromadzenia obligatariuszy jako reprezentacji ogółu uprawnionych z danej serii obligacji wobec emitenta. Powoływanie takiego zgromadzenia nie będzie obowiązkowe, ale w praktyce może ułatwić komunikację między emitentem a obligatariuszami. Ci ostatni, po osiągnięciu wymaganego kworum i pozyskaniu odpowiedniej liczby głosów dla podjęcia uchwały, będą mogli wpływać na decyzje podejmowane przez emitenta (np. dotyczące zmian warunków emisji) oraz wspólnie reagować na zmianę sytuacji rynkowej. Jest to ważne przede wszystkim dlatego, że powoływane obecnie nieformalne zgromadzenia obligatariuszy takich kompetencji nie mają.
etap legislacyjny: uzgodnienia międzyresortowe