Na skutek przepięcia zostało zniszczonych kilka komputerów firmowych. Zakład ubezpieczeń szybko wypłacił odszkodowanie, ale pomniejszył je o stopień zużycia sprzętu, skutkiem czego otrzymana kwota okazała się niewystarczająca na zakup nowych komputerów. Czy mogę się odwołać od decyzji ubezpieczyciela?

Informacja o tym, czy odszkodowanie wypłacane jest w wysokości odpowiadającej wartości rzeczy nowych czy też pomniejszonych o stopień zużycia, znajduje się w ogólnych warunkach ubezpieczenia (OWU) albo w umowie ubezpieczenia. Podpisując umowę,  przedsiębiorca wybrał albo wyliczanie odszkodowania według wartości odtworzeniowej albo według wartości rzeczywistej.

Ubezpieczenie według wartości odtworzeniowej jest droższe, ale korzystniejsze. Odszkodowanie powinno wówczas być wypłacone w takiej wysokości, żeby był możliwy zakup rzeczy tej samej jakości i rodzaju co rzecz zniszczona. Natomiast przyjęcie wartości rzeczywistej oznacza, że w razie zniszczenia rzeczy przedsiębiorca otrzyma pieniądze odpowiadające wartości odtworzeniowej, pomniejszone o stopień zużycia rzeczy.

Najczęściej przy ubezpieczeniu mienia stosuje się ubezpieczenie według wartości rzeczywistej, a do określenia kosztów naprawy towarzystwa stosują stopień zużycia (amortyzacji)  ustalony na podstawie oględzin bądź na podstawie wieku ubezpieczonego mienia. O stopień zużycia obniżana jest wysokość szkody. Zakłady ubezpieczeń często wymagają, by mienie było ubezpieczone według wartości rzeczywistej wtedy, gdy jego zużycie techniczne przekracza 50 proc.

Zatem, jeżeli przedsiębiorca ubezpieczył mienie według wartości rzeczywistej, to postępowanie zakładu ubezpieczeń jest prawidłowe, natomiast jeśli wybrał  on wartość odtworzeniową, to ubezpieczyciel powinien zmienić stanowisko i wypłacić odszkodowanie pozwalające na zakup nowych komputerów.

Reklama
Reklama