Program „Wsparcie dla przedsiębiorstw w zakresie niskoemisyjnej i zasobooszczędnej gospodarki", organizowany jest przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Dzięki niemu przedsiębiorcy mogą uzyskać dofinansowanie do kosztów poniesionych na wykonanie audytu energetycznego w wysokości 70 proc. jego kosztów, jak również uzyskać pożyczkę na pokrycie do 75 proc. kosztów przedsięwzięcia inwestycyjnego wykonywanego według jego zaleceń, a służącego poprawie efektywności energetycznej. Ponadto, uzyskanie pożyczki możliwe jest dla przedsięwzięć inwestycyjnych przekładających się na zmniejszenie zużycia surowców pierwotnych, ograniczenie szkodliwych emisji do atmosfery oraz energetyczne wykorzystanie odpadów przemysłowych, w tym osadów ściekowych. Rządowy program, za którego realizację odpowiada NFOŚiGW, podzielony jest na trzy części. Pierwsza obejmuje kompleksowe audyty energetyczne i elektroenergetyczne w firmach, w których wielkość przeciętnego zużycia energii, w roku poprzedzającym złożenie wniosku o audyt, wynosiła co najmniej 20 tys. MWh/rok. Przykładowo chodzi o zamówienie i wykonanie audytów energetycznych budynków przemysłowych lub procesów technologicznych. Część druga to realizacja wynikającej z zaleceń audytu inwestycji. Musi ona służyć poprawie efektywności energetycznej, a jej celem powinno być osiągnięcie oszczędności energii nie mniejszej niż o siedem procent. Przykładowo mogą to być inwestycje służące racjonalizacji zużycia energii elektrycznej poprzez wprowadzenie energooszczędnych układów napędowych i systemów ich sterowania, prostowników napędów sieciowych, modernizacji procesów przemysłowych. Wreszcie część trzecia to także przedsięwzięcia inwestycyjne polegające na:

Przykładowo przedsiębiorca może zainwestować w modernizację stacji demineralizacji i dekarbonizacji wody, instalacji spalania paliw albo w budowę instalacji energetycznego wykorzystania odpadów przemysłowych.

Program przewiduje zarówno system bezzwrotnych dotacji, jak i zastosowanie preferencyjnych instrumentów zwrotnych. I tak dotacje są przeznaczone dla przedsiębiorców realizujących część pierwszą, czyli zamawiających wykonanie audytów. Publiczne pieniądze mogą sfinansować do 70 proc. kosztów takiego przedsięwzięcia. Z kolei dla drugiej i trzeciej części, czyli tych inwestycyjnych, przewidziano wsparcie w postaci specjalnych pożyczek. Mogą one wynieść od 300 tys. zł do 50 mln zł, a z pozyskanych w ten sposób pieniędzy wolno sfinansować do 75 proc. kosztów inwestycji (tzw. kosztów kwalifikowanych). Ponieważ jest to pożyczka, pieniądze należy oddać. Warto jednak zaznaczyć, że jej oprocentowanie odbiega od stawek rynkowych. Jest ono zmienne i opiera się na stawce WIBOR 3M pomniejszonej o 150 punktów bazowych (jednak oprocentowanie nie może być niższe niż 2,5 proc. w skali roku). Jak już zostało zauważone, instytucją bezpośrednio udzielającą wsparcia jest Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Stąd więcej informacji o tym programie można znaleźć na stronie www.nfosigw.gov.pl.

Międybankowe pożyczki

WIBOR (ang. Warsaw Interbank Offered Rate) informuje o wysokości oprocentowania kredytów na polskim rynku międzybankowym. Innymi słowy, jest to stopa procentowa, po jakiej banki udzielają pożyczek innym bankom. Stawki WIBOR ustalane są w każdy dzień roboczy na podstawie ofert złożonych przez kilkanaście banków. Obecna stawka WIBOR 3M (pożyczki na okres trzech miesięcy) to ok. 2,72 proc. w skali roku.