Wykupienie ubezpieczenia NNW może zapewnić pracownikom pokrycie kosztów leczenia i rehabilitacji w prywatnych placówkach medycznych, co pozwala skrócić okres powrotu do zdrowia po wypadku, a tym samym przyczynia się do szybszego powrotu do pracy. Oznacza to, że dzięki ubezpieczeniu NNW pracodawca może skrócić okres nieobecności pracowników – tłumaczy Maciej Białka, kierownik ds. rozwoju produktów ubezpieczeń grupowych NNW i zdrowotnych w Generali.

Produkt NNW zaliczany jest do produktów typu employee benefits, które pomagają zatrzymać najlepszych lub przyciągnąć niezdecydowanych pracowników.

– W przypadkach, gdy to pracodawca opłaca składkę za swoich pracowników, ubezpieczenie NNW jest jednym z elementów motywacyjnych, rozszerzających pakiet socjalny oferowany przez pracodawcę – uważa Dariusz Baran z AIG.

Ubezpieczenie NNW daje także pracodawcy możliwość aktywnego kształtowania polityki personalnej poprzez zróżnicowanie ochrony ubezpieczeniowej różnych grup pracowników, np. określenie sumy ubezpieczenia jako wielokrotności miesięcznego czy też rocznego wynagrodzenia lub też poprzez zaoferowanie szerszego zakresu ochrony.

– Ubezpieczenie NNW zmniejsza ryzyko wypłat ?z budżetu firmy odszkodowań dla pracowników i rodzin ?w przypadku zaistnienia nieszczęśliwych wypadków czy odpraw pośmiertnych dla rodzin – mówi Joanna Walczuk, menedżer produktu w Allianz.

Pracodawca jest prawnie zobowiązany do wypłaty odprawy pośmiertnej, a dzięki ubezpieczeniu NNW zabezpiecza się przed nagłymi kosztami w przypadku śmierci pracownika, gdy świadczenie to wypłaca zakład ubezpieczeń.

Odprawa pośmiertna nie przysługuje bowiem, jeżeli pracodawca ubezpieczył pracownika, a świadczenie wypłacone przez instytucję ubezpieczeniową nie jest niższe niż odprawa pośmiertna przysługująca zgodnie z ogólnymi zasadami. Jeżeli świadczenie jest niższe od odprawy pośmiertnej, pracodawca jest obowiązany wypłacić rodzinie kwotę stanowiącą różnicę między tymi świadczeniami.