Pracodawca przejmuje zakład od innego właściciela na podstawie art. 23
1
k.p. Czy w takiej sytuacji ma obowiązek ponownego przeszkolenia zatrudnionych w nim pracowników ?w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy?
Nie.
Pracownicy, którzy na podstawie art. 23
1
k.p. zostali przejęci przez nowego pracodawcę, zachowują swoje uprawnienia pracownicze i kontynuują zatrudnienie na tej samej umowie i tym samym stanowisku pracy.
Nowy pracodawca przejmuje pełną dokumentację przejętych, dlatego nie ma obowiązku ponownego szkolenia stanowiskowego oraz zapoznawania pracownika z oceną ryzyka zawodowego na zajmowanym stanowisku. ?Nie musi także przeprowadzać szkolenia bhp dla tych osób. Jeżeli pracownicy przejęci w trybie art. 23
1
k.p. mają aktualne szkolenia okresowe bhp, zachowują one ważność (art. 237
3
§ 2 k.p.). Pracodawca nie ma też wymogu kierowania takich osób na ponowne badania lekarskie ?(art. 229 § 1 k.p.), pod warunkiem że pracownicy pracują na tych samych stanowiskach lub z takimi samymi warunkami pracy. Gdy po przejęciu zakładu istnieje potrzeba przekwalifikowania do pracy na nowych stanowiskach, z wykorzystaniem innych niż dotychczas technologii pracy, pracowników trzeba skierować na obowiązkowe badania lekarskie oraz przeszkolenia ?w dziedzinie bhp.
Pracodawca zatrudnia 8 osób. Czy w takim mikroprzedsiębiorstwie musi wyznaczać pracowników do udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej oraz działań przeciwpożarowych?
Tak.
Obowiązek wyznaczenia pracowników ?do udzielania pierwszej pomocy oraz ?do wykonywania działań w zakresie zwalczania pożarów ?i ewakuacji spoczywa na każdym pracodawcy, niezależnie od liczby zatrudnionych (art. 209
1
§ 1 pkt 2 k.p.). Poza wyznaczeniem tych osób pracodawca powinien zapewnić łączność ze służbami zewnętrznymi wyspecjalizowanymi w zakresie udzielania pierwszej pomocy w nagłych wypadkach, ratownictwa medycznego oraz ochrony przeciwpożarowej (art. 209
1
§ 1 pkt 3 k.p.). Podkreślić należy, że wyznaczeni na zasadach art. 209
1
§ 1 pkt 2 k.p. pracownicy nie mają zastępować zawodowych służb ratownictwa medycznego czy ochrony przeciwpożarowej. Ich działania są wyłącznie doraźne i jako takie powinny być prowadzone w zasadzie do czasu przyjazdu profesjonalnych służb.
Przepisy nie określają, w jaki sposób dochodzi ?do „wyznaczenia" pracownika odpowiedzialnego za udzielanie pierwszej pomocy, zwalczania pożarów ?i ewakuację załogi. To „wyznaczenie" oznacza jednostronną decyzję pracodawcy, dlatego nie wymaga ona stosowania porozumienia czy wypowiedzenia zmieniającego (art. 42 § 1–3 k.p.). Nie oznacza to też konieczności dokonywania zmian umowy o pracę wyznaczonego etatowca. Powierzoną w ten sposób funkcję pracownik pełni aż do „odwołania", czyli na czas nieoznaczony. Czynności te nie są jednak wykonywane ?w sposób ciągły, lecz jedynie w nagłych wypadkach, jeżeli trzeba je podjąć.
Aby uzyskać kwalifikacje niezbędne do pełnienia tej funkcji, wystarczy ukończyć szkolenie bhp. Problematyka podstawowych zasad ochrony przeciwpożarowej, w tym postępowanie w razie pożaru, jak i kwestie związane ?z zasadami udzielania pierwszej pomocy w razie wypadku omawia się podczas szkolenia bhp zarówno wstępnego, jak i okresowego. Zgodnie z tzw. ramowymi programami szkolenia, stanowiącymi załącznik do rozporządzenia ministra gospodarki i pracy z 27 lipca 2004 r. w sprawie szkolenia w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy (DzU nr 180, poz. 1860 ze zm.), z tematem tym zapoznawane są wszystkie grupy osób podlegających obowiązkowi szkoleń bhp, wymienione w § 14 ust. 2 rozporządzenia. Chodzi więc zarówno o osoby będące pracodawcami oraz kierujące pracownikami, jak i o zatrudnionych na stanowiskach robotniczych oraz administracyjno-biurowych, których charakter pracy wiąże się ?z narażeniem na czynniki szkodliwe dla zdrowia, uciążliwe lub niebezpieczne albo z odpowiedzialnością ?w zakresie bhp. Ponieważ taka osoba jest w sposób szczególny wyznaczona do udzielenia wstępnej pomocy przedlekarskiej, powinna dodatkowo odbyć szkolenie, przeprowadzone odpowiednio przez wykwalifikowanego pracownika służb medycznych, np. ratownika medycznego, lekarza, pielęgniarkę. Do programu szkolenia należy włączyć nabywanie praktycznych umiejętności udzielania pomocy. Podobnie będzie ?z pracownikiem wyznaczonym do inicjowania wstępnej akcji gaśniczej, jak i ewakuowania pracowników z miejsca zagrożenia. Taką osobę też trzeba poddać szkoleniu przez wykwalifikowanych pracowników służb ochrony przeciwpożarowej, jak i odpowiedzialnych za opracowanie planów ewakuacji pracowników.
—pracownicy OIP w Opolu